fbpx

З чого почати публічний виступ?

Сьогодні ми розглянемо тему структури публічного виступу. А точніше задамося трішки конкретнішим питанням.

З чого почати свій виступ? Ми знаємо про що ми збираємося розповідати, ми знаємо які факти чи статистику будемо наводити для обгрунтування актуальності нашої ідеї. Але запитання «з чого почати» залишається.

Тому нумо розгляньмо декілька варіантів того, як починаються успішні презентації. Але перед цим слід дати відповідь на інше запитання. В чому ціль вступної частини?

Відповідь буде такою ж простою. Захопити увагу публіки.

А тепер декілька варіантів на ваш вибір.

Зробіть презентацію презентації

Просто коротко в кількох словах опишіть про що буде ваша презентація та про вирішення яких проблем ви будете розповідати. Зробіть, так би мовити, невеличку рекламу того, що буде попереду.

Так що я буду говорити про успіх мого містечка, в Університеті штату Меріленд, округ Балтимор, UMBC, у вихованні студентів усіх типів, від мистецтв і до гуманітарних наук і наукових та інженерних областей. 

Розкажіть дивовижний (шокуючий факт) вашим слухачам

Минулого місяця, проіснувавши 244 року, енциклопедія «Британіка» оголосила про припинення випуску друкованих видань.

Це навіяло мені думки про минуле. У дитинстві я часто засиджувався в міській бібліотеці, граючи з грандіозним комплектом томів цієї енциклопедії. Було мені тоді років 12. Мені захотілося удосконалити цю гру, не просто адаптувати її до нових методів, але і підстроїти її під дорослої людини. 

Як це не прикро, у наступні 18 хвилин, поки ми розмовлятимемо, чотири живих нині американців помруть через їжу, якою вони харчуються.

Мене звати Джеймі Олівер. Мені 34 роки. Я – із Ессексу в Англії і останні сім років я доволі невтомно працював, щоб у свій спосіб зберегти життя людей. Я не лікар. Я – шеф-кухар. У мене немає дорогого обладнання чи медикаментів. Я використовую інформацію, навчання.

Розкажіть історію

Це може бути історія як з вашого життя так і з життя вашого друга, чи можливо історія про яку ви довідалися з газети, телебачення чи інтернету. Це історія, яка підведе ваших слухачів до теми вашого виступу.

На початку своєї презентації Мухамед Алі розповідає історію хлопця, що будучи бідним та безробітним, опинився в терористичній організації.

 

Я хочу розповісти вам історію одного хлопця з маленького містечка. Його імені не знаю, та знаю історію. Він живе в маленькому селищі на півдні Сомалі. Селище знаходиться біля Могадішу. Засуха робить селище бідним та веде до голоду. Залишившись без нічого, він їде у велике місто. У Могадішу – столицю Сомалі. Але там для нього нема можливостей, ані роботи, ані цілей. Закінчується все тим, що він живе у наметовому містечку на околиці Могадішу. Рік проходить без змін. Одного разу якийсь чоловік знаходить його та запрошує на обід, потім на вечерю та сніданок. Він знайомиться з групою людей, які дають йому шанс. Йому дають гроші, щоб купити новий одяг, вислати певну суму сім’ї. Його знайомлять з молодою жінкою. Він одружується. Починає нове життя. У його житті з’являється мета.

Одного прекрасного дня у Могадішу під блакитним небом вибухає автомобіль. Цей сільський хлопець із сподіваннями на велике місто став терористом-смертником. А та група людей виявилася терористичною організацією Аль-Шабааб, пов’язаною з Аль-Каїдою.

Чому ж історія цього хлопця, який намагався заявити про себе у місті, закінчилася його загибеллю? Він чекав. Чекав на можливість розпочати майбутнє, іти вперед. А це було перше, що трапилось на шляху. Те, що витягло його із чекання.

Свою презентацію Ернесто Сіроллі починає з власної історії “як ми допомагали африканцям”.

Все, чим я займаюся, все, чим я займаюся професійно, все моє життя – було визначене ще замолоду, сімома роками роботи в Африці. З 1971 по 1977 – я виглядаю молодо, але насправді я не такий молодий, (Сміх) я працював у Замбії, Кенії, Кот-д’Івуарі, Алжирі, Сомалі, брав участь у проектах технічного сприяння країнам Африки.

Я працював на італійську громадську організацію, і кожен наш проект в Африці, зазнавав поразки.Я був збентежений. У 21 рік я вважав, що ми, італійці, хороші люди, і робимо добру справу в Африці. Проте, ми руйнували все, до чого торкались.

Наш перший проект, той, котрий надихнув мене на написання першої книги, “Ripples from the Zambezi (“Дрібні хвилі Замбезі”), це був проект, в якому ми, італійці, вирішили навчити замбійців як вирощувати їжу. Тож ми приїхали з італійським насінням до південної Замбії, у прекрасну долину, що простягається до ріки Замбезі, і ми вчили місцевих жителів, як вирощувати італійські помідори та цукіні та… І звісно ж, місцеві жителі не виявляли жодного інтересу, тож ми їм платили, щоб вони працювали, і час від часу вони таки з’являлися. (Лунає сміх) Нас дивувало, що місцеві, маючи таку родючу долину, абсолютно не вели сільське господарство. Проте замість того, щоб запитати, чому вони нічого не вирощують, ми просто казали : “Дякувати Богу, ми сюди приїхали.” (Сміх) “Саме вчасно, щоб врятувати замбійський народ від голоду.”

І звісно ж, все в Африці росло чудово. Помідори виросли дивовижні. В Італії помідори виростали ось такі. У Замбії – ось такі. І ми не могли в це повірити, і ми казали замбійцям: “Погляньте, як просто займатися сільським господарством.” Коли помідори достигли та стали червоними, близько 200 гіпопотамів вийшли вночі з річки та геть усе з’їли. (Сміх)

І ми сказали замбійцям: “Ой лишенько, гіпопотами!”

А вони відповіли: “Так, саме тому у нас і немає сільського господарства”. (Сміх)

“Чому ж ви нам не сказали?” “А ви й не запитували.” 

Прийом ” по дорозі сюди”

Розкажіть слухачам про випадок який стався з вами сьогодні чи, можливо, учора. Це надасть відчуття того, що ви не виступаєте, а розмовляєте зі слухачами.

Учора я був на вулиці перед цією будівлею. Я йшов по тротуару поруч зі ще кількома людьми, і ми всі дотримувались правил щодо того, як ходити по тротуарах. Ми не розмовляли. Ми дивились вперед. Ми рухались. Зненацька чоловік переді мною почав сповільнюватись. Я дивився на нього, він йшов дедалі повільніше і нарешті зупинився. Ну, це було не досить швидко для мене, так що я ввімкнув сигнал повороту, обігнав його і подивився, що він робить, а він робив ось це. Він набирав текстове повідомлення, але він не міг набирати текст і йти одночасно. Це можна було б розглянути з точки зору оперативної пам’яті, або з погляду багатозадачності. Сьогодні ми розглянемо оперативну пам’ять.

Зробіть комплімент аудиторії

Але пам’ятайте, що комплімент – це потужний інструмент у вмілих руках. А той, хто не вміє ним користуватися – лише нашкодить собі.

Хороший комплімент має дві особливості. Він має бути щирим і оригінальним. І саме в такій послідовності! Спочатку щирий, а вже потім оригінальним!

Доброго дня. Красиві (пауза). Красиві пані та красиві панове. Я коли зайшов в цей хол, я був вражений атмосферою. Я, чесно кажучи, таку атмосферу давно не відчував.  Коли зібралися разом мудрі талановиті люди. 

З перших хвилин зробіть ваших слухачів учасниками вашого виступу

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

У своїй презентації Радислав Гандапас використовує аналогію людини, що повна енергії, з надутою кулькою. Тому, як тільки Радислав, зайшов до зали, він взяв скриньку з кульками та почав розкидувати кульки по залу та пропонувати учасникам надути їх. 

Задайте риторичне запитання

Це може бути одне запитання, а може бути і декілька. І, незважаючи на те, що питання будуть риторичними, подумки кожен учасник дасть свою відповідь на ваше запитання. А це вже створить невидимий діалог між вами та публікою.

Як ви поясните той факт, що речі не йдуть тим чином, яким ми задумали? Або краще, як ви поясните той факт, коли інші спроможні досягти речей, які не піддаються жодним припущенням?Наприклад, Чому компанія Apple така інноваційна? 

Заінтригуйте

На сцену Сьюзан Кейн прийшла з великою чорною сумкою. І всі зрозуміли, що в цій сумці є щось особливе, але Сьюзан не поспішала показати публіці, що саме вона принесла з собою. Лише в завершальній частині Сьюзан повертається до своєї сумки і лише тоді дістає з неї… ну про це ви і самі довідаєтеся, переглянувши її презентацію. Ось так ось інтрига. 

Почніть з цитати – скористайтеся силою авторитету

Якщо ви вирішили скористатися цитатою у своїй презентації, то є декілька вимог, яким ваша цитата має відповідати.

По-перше, вона має бути достовірною. На жаль, у наш час дуже багато перекручених цитат, які блукають просторами нету, та поширюються по соцмережах.

По-друге, цитувати потрібно людину, яку знає ваша публіка. І не просто знає, а в ідеалі це має бути авторитет.

По-третє, цитата має бути в тему. Принаймні необхідно пояснити зв’язок висловлювання з вашою темою, якщо пересічному слухачеві буде важко пов’язати між собою ці дві речі.

Кажуть, що трава завжди зеленіша по той бік паркану, і я вважаю, що так і є, особливо, коли чую як Президент Обама часто говорить про систему освіти у Кореї як критерій успіху. (В цей час за спиною оратора на слайді з’являється цитата Барака Обами. Як ви розумієте, президент для американців – це святе.)

Пожартуйте

Звісно, що це досить ризикований прийом для оратора, але як показує практика, публіка досить добре сприймає жарти навіть якщо вони не є професійно підготовленими.

Доброго ранку. Як справи? Чудова конференція, чи не так? Я був у захваті від попередніх виступів.Тож, я мабуть піду. (Сміх) 

Кожному потрібен тренер. Не має значення, чи Ви баскетбольний гравець, тенісист, гімнаст чи граєте у бридж. (Сміх)

Мій тренер з бриджу Шерон Осберґ каже, що фотографій її потилиці більше, ніж будь-кого іншого у світі. (Сміх) Вибач, Шерон. Ось, тримай. 

Не бійтеся експериментувати

У цьому пості я описав декілька варіантів для початку свого виступу, але не обмежуйтся лише одним з них. Спробуйте зміксувати декілька та подивіться що з цього вийде.

Ось приклад того, як можна поєднати декілька прийомів. У своїй презентації Джошуа:

1. задає запитання

2. жартує

3. розповідає історію про те, як він став досліджувати ворон

Насправді варіантів того, як можна почати свій виступ є значно більше того, що подано в цій статті. Я ж в свою чергу запропонував ті, які використовуються у найпопулярніших презентаціях. А якщо перед вами стоїть завдання обрати тему для свого виступу, то пропоную вам почитати допис саме на цю тему. Адже, якщо тему ви обрали невірно, то початок 

Бажаю вам вдалих презентацій.

Зразок публічного виступу

Якщо хочете побачити, як працюють конкретні прийоми на практиці, а не в теорії, шукайте зразок публічного виступу. Цим сьогодні й Read more

Структура публічного виступу
Структура публічного виступу

Невдала структура може поставити хрест на вашому виступі. На жаль так буває. Навіть, якщо ви крутий експерт і маєте якісний Read more

Риторичні фігури або як додати енергії виступу

Є речі, які не помітні початківцю, але не зможуть пройти повз вуха досвідченого спікера. Сьогодні ми будемо як раз говорити Read more

БЕЗКОШТОВНО
Дізнайся 7 дієвих способів, що допоможуть тобі позбутися страху та хвилювання перед виступом.
Скачати

5 думки про “З чого почати публічний виступ?”

  1. Сповіщення: Структура публічного виступу - Майстерня Лева

  2. Сповіщення: 4 етапи підготовки публічного виступу - Майстерня Лева

  3. Сповіщення: Рок-презентація. Сучасна промова хоче драйву

  4. Сповіщення: Аналіз публічного виступу Володимира Зеленського 2021 (промова, приклад) - Майстерня Лева

  5. Сповіщення: Аналіз публічного виступу Володимира Зеленського 2021 (промова, приклад) - Майстерня Лева

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

error: Content is protected !!
БЕЗКОШТОВНО
Дізнайся 7 дієвих способів, що допоможуть тобі позбутися страху та хвилювання перед виступом.
Скачати