Структура публічного виступу
| |

Структура публічного виступу

Невдала структура може поставити хрест на вашому виступі. На жаль так буває.

Навіть, якщо ви крутий експерт і маєте якісний матеріал, вас можуть перестати слухати, якщо ваш виступ буде хаотичним.

Як уникнути хаотичності та впорядкувати думки? Саме про це ми сьогодні та поговоримо.

Вам, мабуть, доводилося чути нарікання на те, що нічого корисного нас в школі не навчили? Теорема Піфагора, синуси та косинуси продовжують марніти на узбіччі нашого життя. Та не все так погано – є те, що ви вчили в школі та що знадобиться нам сьогодні. І це – структура публічного виступу.

Хоча таких уроків як «риторика» у вас, скоріш за все, не було, та ви добре знаєте, що твір складається з трьох частин – вступу, основної частини та закінчення. Усе це вірно і для публічного виступу. Та у публічних виступах ці три частини мають свою специфіку, тому розгляньмо що вони собою представляють та які деталі про їхнє існування вам необхідно знати.

Вступ

Коли ви опиняєтесь на сцені, в центрі уваги аудиторії, перед вам стоїть два завдання – привернути увагу до своєї теми та завоювати довіру публіки. Завдяки першому вас будуть слухати, завдяки другому вас будуть чути.

Ця частина виступу є доволі компактною і при цьому неймовірно важливою. А тому перед вами доволі складне завдання – досягнути зазначених вище двох цілей за перші одну-дві хвилини. Як це можна зробити? Які є варіанти розпочати свій виступ?

Кілька років тому я не на жарт вдатися у це питання. Проаналізувавши відео сотень виступів, я виділив кілька найпопулярніших варіантів. Усіх їх я описав в дописі «З чого розпочати свій виступ».

Важливо! Хоча вступ і є неймовірно важливим, та при підготовці в першу чергу продумайте основну частину. Коли ви будете мати чітку структуру своєї презентації, то і з вибором початку вам буде значно легше.

Основна частина

Це найбільша частина вашого виступу, яка подекуди займає 95% усього часу. Саме тут у вас з’являється можливість розкрити свою ідеї та пояснити її в деталях.
Про що варто розповісти в основній частині?

Звісно найголовнішим складником є ваша ідея та її пояснення. Та це ще не все – інколи перед тим, як пропонувати рішення, вам необхідно розповісти про існуючу проблему, яку може вирішити ваша пропозиція.

І ще один важливий момент – пам’ятайте звертатись до свого досвіду. Навіть якщо у вступі ви налагодили контакт з аудиторією, в основній частині ви все одно продовжуєте вибудовувати відносини. Розповідаючи про власний досвід, ви завойовуєте ще більше довіри публіки.

Важливо! Вступ і закінчення можна продумати до деталей. Ці частини виступу є доволі короткими – частіше вони складаються з 3-5 речень. В основній частині вам необхідно продумати лише послідовність ідей, які ви будете розкривати в презентації.

Завершення

Хоча ця частина вашого виступу є короткою, але важливість її неможливо переоцінити. Те, що ви скажете на завершення, ваша публіка запам’ятає.

Саме тому вам необхідно з великою відповідальністю віднестися до того, якими словами ви будете завершувати свій виступ.

Кінцівка, як і вступ, переслідує дві цілі – підсумувати сказане та зробити заклик до дії. Про це часто спікери-початківці забувають. А тому виступ або завершується поясненням ідеї, або несподіваним «дякую за увагу», яке перервало виступ. Після чого спікер, «відстрілявшись», поспіхом втікає зі сцени.

Важливо! Слідкуйте за часом. Якщо ви мега крутий спікер, то публіка буде готова вас слухати безмежно довго. Та поки ви не досягли цього рівня, пам’ятайте, що вам виділили час для виступу і ваш обов’язок дотриматися цього час.
В одному за американських підручників з публічних виступів зустрів ідею, яку запам’ятав на усе життя. Вона звучала наступним чином: «Ще ніхто не жалівся на те, що оратор говорив занадто мало». Відчуваєте увесь біль цих слів?

оратороське мистецтво у Львові

Чому так важливо бути лаконічним?

Якщо ви виступаєте в рамках конференції, то ваш виступ є частиною програми. А значить після вас (в конкретно зазначений час) має розпочати свій виступ наступний спікер.

Якщо ваш виступ є сольним (ви проводите семінар чи майстер-клас), то ваші можливості щодо керування лімітом часу є більшими. Та пам’ятайте, що ваші слухачі мають свої плани, які вони склали, відштовхуючись від тривалості вашого виступу.

Тому не дивуйтеся, якщо в кінці вашої презентації учасники по одному будуть покидати вашу подію.

Як швидко підготуватися до виступу

Знання композиції публічного виступу дозволить вам швидко підготуватися. Отож, якщо трапилося так, що вам терміново необхідно виступити, а часу залишилося обмаль, то зробіть кілька речей.

1. Визначтеся з головною ідеєю вашого виступу. Та наповніть основну частину ідеями, що розкривають обрану ідею.

2. Продумайте вступ. Якщо нічого не спадає на думку, то просто на початку свого виступу анонсуйте про що врешті-решт ви будете розповідати. Або як варіант може бути історія, яка пов’язує вас та тему вашої презентації.

3. Для висновку виділіть в два-три речення сухий залишок того, про що ви розповідали. А після цього зробіть заклик до дії.

Три кроки і виступ готовий. Звісно він не буде таким фантастичним, яким міг би бути за умов ретельної підготовки. Та все ж це буде кращим, аніж варіант, коли спікер виходить в центр і починає виступ з виправдань про те, що у нього було мало часу на підготовку.

Важливо! Якщо так трапиться, що перед вами поставлять завдання скоротити ваш виступ, то в жодному разі не робіть це за рахунок вкорочення вступу або кінцівки – скорочуйте основну частину.

тренінг з ораторського мистецтва

Підсумки

Публічний виступ складається з трьох частин, кожна з яких має свою ціль:

Вступ – привернути увага та завоювати довіру;

Основна частина – розповісти про проблему та запропонувати рішення;

Кінцівка – підбивати підсумки та зроби заклик до дії.

Надаючи структури своєму виступу ви не лише робите вашу ідею доступнішою для розуміння вашими слухачами, але й полегшуєте завдання собі – вам легше буде виступати.

Тому наступного разу, коли перед вами буде завдання підготуватися до публічного виступу, поверніться до цього допису та зробіть свій виступ дійсно класним. А якщо ви живете у Львові та забажаєте прокачати навички публічного виступу, то запрошую на місячний курс з ораторської майстерності.

А якщо вам цікаво почитати цікаві україномовні  книжки про публічні виступи, то запрошую вас у допис “Книжки про ораторське мистецтво”.


Онлайн-курс “Постановка голосу та мовлення”

Попереду у вас 4 тижні роботи над собою. За цей час ви:

  • розширите свій словниковий запас;
  • виробите стратегію розвитку власного голосу;
  • дізнаєтесь як влаштований голосовий апарат та за рахунок чого ви можете зробити свій глос сильнішим та приємнішим;
  • почнете бережніше поводитись з голосом (голосова гігієна);
  • відчуєте, що голос – це частина вас.
  

Схожі записи

7 коментарів

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *