Подолати страх перед публічним виступом

Як Швидко Подолати Страх Перед Публічним Виступом?

Страх стає на перепоні у реалізації вашого власного потенціалу. Як часто ми зупиняємося перед тим, щоб зробити щось, що може змінити наше життя?

Інколи страх захищає нас від дійсно небезпечних ситуацій, які загрожують вашому життю. Але ж він до нас приходить і у повсякденних життєвих ситуаціях – підійти та познайомитися, сказати власну думку, зареєструватися на тренінг з ораторської майстерності, звільнитися з роботи, яку терпіти не можете. Ми відкладаємо це на завтра, на понеділок, на ті часу, коли будемо мати більше часу, більше можливостей. Але цього часу ніколи не буде, тому що кожен наступний день буде ставити перед вами нові виклики.

Чи можна знайти стратегію, яка допоможе уникати страху у звичайних повсякденних ситуаціях? Психотерапевти мають справу з людськими страхами та у них є багато методик, що дозволяють швидко отримати бажаний результат. Одна з них – парадоксальна інтенція. Або, якщо говорити простою мовою, – «суперечність наміру». Щоб отримати необхідно відмовитися.

Автором цього методу, що пройшов перевірку часом та допоміг позбутися страху десяткам тисяч людей, є всесвітньо відомий австрійський психолог та психотерапевт Віктор Франкл.

Віктор Франкл

Як це виглядає на практиці?

Одного разу до Віктора Франкла звернувся молодий лікар, який дуже боявся потіти. У житті цього спеціаліста, здавалося б, усе йшло проти нього. Як тільки клієнт згадував про свій страх, одразу ж з’являлися перші ознаки поту, які своєю чергою спричиняли ще більші хвилювання. Ще більші хвилювання спричиняли ще більше потіння.

Продовжувати не буду. То ж ми отримуємо спіраль, яка розкручує себе – страх підсилює потіння, а потіння підсилює страх. Як же знайти вихід з цього порочного кола? Що порадив психотерапевт небораці?

Франкл порадив не уникати страху, а навпаки – піти страху на зустріч – потіти якомога більше. Тепер, як тільки пацієнт помічав перші ознаки тривоги, говорив собі: «Раніше я потів тільки на кварту, а тепер запотію на десять кварт». І ця нова стратегія дозволила позбутися страху перед потінням (а, можливо, вдалося і зекономити на купівлі дезодорантів:).

Сам пацієнт стверджував, що ця одна порада допомогла йому розпрощатися з фобією, з якою він співіснував велику частину свого життя.

Вас мучить безсоння?

Принцип «парадоксальної інтенції» можна продемонструвати на прикладі сну. Отож, до болю знайома життєва ситуація – ви лягли в ліжко і всіма силами намагаєтеся заснути, бо знаєте, що завтра відповідальний день і треба бути виспаними. І чим більше ви намагаєтеся заснути, чим більше ви докладаєте до цього зусиль, тим менше шансів потрапити у царство Морфея.

Якщо ж ви відмовитеся від потуг щодо того, щоб відійти у світ снів, то шанси на швидку «відключку» значно зростають. Щоб отримати необхідно відмовитися.

Звичайно, що можна і снодійне прийняте. І не треба жодних принципів. Та все ж думаю, що основу думку цього підходу у позбавленні від фобій ви зрозуміли.

Під час написання цього посту згадав один старенький відеоролик, який чудово ілюструє дію «парадоксальної інтенції» в повсякденному житті.

А як щодо публічного виступу?

На третьому занятті місячного курсу «Сучасна ораторська майстерність» я розповідаю про велику кількість методів роботи зі страхом та хвилюванням перед публічним виступом. І суперечність наміру – один серед них. Адже, якщо повернутися до прикладу з молодим лікарем, то ми часто-густо буваємо в його ситуації. Ось тільки в нашому випадку ми боїмося не лише потіння, але й багатьох інших наслідків свого хвилювання – скованість в жестах, важке дихання, ну і звісно, забування тексту. Що нам робити? Нумо скористаймося перевіреною часом порадою Віктора Франкла – зробіть крок на зустріч хвилюванню та страху замість того, щоб уникати зустрічі з ними.

Як тільки ви помітите перші ознаки хвилювання, то можете використовувати свою стару неефективну стратегію – хвилюватися з приводу свого хвилювання. А можете сказати собі: «Раніше я хвилювався багато, а тепер спробую хвилюватися ще більше». Доведіть хвилювання до абсурду.

Нехай страх не стає на вашій дорозі до реалізації свого потенціалу. А якщо у вас виникло бажання попрактикуватися у публічних виступах, то запрошую вас взяти участь у місячному курсі «Сучасна ораторська майстерність». Це чудова нагода влаштувати романтичне побачення з вашими давніми друзями – хвилюванням та страхом перед публічним виступом!

До речі, в одному з попередніх дописів описав свій досвід подолання страху перед виступом. Досвід досить екстремальний, тому будьте обережними з читанням цього тексту.

Андрій-Степура-риторика

P.S. Колись давно до моїх рук потрапила невелика книжка «Людина в пошуках справжнього сенсу», автором якої був, тоді ще невідомий мені, Віктор Франкл. Книга настільки мене захопила, що я прочитав її на одному диханні. Кілька днів тому Клуб Сімейно Дозвілля видав цю книгу українською мовою, за що їм красно дякую. Тому, якщо ви знаходитеся в роздумах-пошуках яку б книгу прочитати,  – купіть собі книгу «Скажи життю «ТАК», книгу, що змінила життя багатьох людей, книгу, яка допомогла знайти мотивацію мільйонам. Приємного читання та до зустрічі у наступних дописах.

P.P.S. Якщо ж у вас є свої, перевірені досвідом рецепти, поділіться ними в коментарях. Ваша порада стане в пригоді сотням інших людей, що читатимуть цей допис.


Онлайн-курс “Постановка голосу та мовлення”

Попереду у вас 4 тижні роботи над собою. За цей час ви:

  • розширите свій словниковий запас;
  • виробите стратегію розвитку власного голосу;
  • дізнаєтесь як влаштований голосовий апарат та за рахунок чого ви можете зробити свій глос сильнішим та приємнішим;
  • почнете бережніше поводитись з голосом (голосова гігієна);
  • відчуєте, що голос – це частина вас.
  

Схожі записи

Один коментар

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *