бібліотека

Камасутра для оратора. 7 порад від Радислава Гандапаса

Якщо ви хоча б краєм вуха чули про публічні виступи, то про таку людину, як Радислав Гандапас, вам знати просто необхідно. Вірю, що біографія цього чоловіка вам не буде цікавою, тому зосереджуся на практичних фішках з його дебютної книжки «Камасутра для оратора».

До речі, попри те, що книжка була написана ще у 2005 році, українською мовою її видали лише на початку 2017 року. Тому маєте хорошу нагоду дізнатися більше про публічні виступи з цієї книжки.

1. Хвилювання – це саме те, що потрібно

Адреналін – наш друг. Саме він допомагає оратору бути енергійним, що своєю чергою дозволяє справити враження на публіку й утримати увагу на спікерові.

Усе, що потрібно нам, – це забрати надлишкове хвилювання. Це саме те, що паралізує нас та не дозволяє нам згадати, про що говорити далі. Одним з найголовніших методів, щоб зняти напруження, є фізичні вправи. Для прикладу ви можете порухатися вперед-назад, пройтися у швидкому темпі. Також у пригоді може стати повільне та глибоке дихання.

2. Вибудовуйте чітку структуру виступу

Тут не буде жодних таємниць – як побудувати свій виступ вам відомо ще зі школи або з цього допису. На уроках літератури вам не раз повторювали заклинання: «Вступ – основна частина – завершення». Спостережлива людина просто помітила цю закономірність, яка в природі трапляється доволі часто. 

Наприклад, ви помічали, як ми хворіємо? Спочатку з’являються перші ознаки нездужання (вступ), потім ви лежите в ліжку, страждаючи та згадуючи, як добре було, коли ви були здорові. Як ви, мабуть, зрозуміли – це основна частина. При цьому в цій частині можна виділити апогей – це саме той вечір, коли температура б’є всі рекорди, а самопочуття падає нижче рівня Маріанського жолобу. А наступного дня ви враз відчуваєте себе набагато краще – це сигнал, що настав час для стадії під назвою «завершення». 

Оскільки для назви своєї книжки Радислав Гандапас обрав слово «камасутра», то час від часу, для пояснення тих чи інших технік, автор звертається до теми сексу та взаємин. На думку Радислава, секс теж має ці три частини – прелюдія, сам секс, фінальні любощі. 

Тому дотримуйтеся законів композиції, не лише коли створюєте структуру виступу.

3. Розпочинайте виступ правильно

Для того, щоб вдало почати, необхідно добре продумати, з чого саме ви можете розпочати свій виступ. У книжці «Камасутра для оратора» наведено великий перелік ідей, з втілення яких можна розпочати презентацію. Ось кілька варіантів, які можуть стати вам у пригоді:

  • Цікавий факт, що безпосередньо стосується теми виступу.
  • Число, що може вразити своїми розмірами. Пам’ятаєте, що число саме по собі не вражає. Для того, щоб воно дійсно справило враження на публіку вам необхідно вміти його з чимось порівняти. Наприклад, сьогодні наша компанія виготовляє стільки лампочок в день, скільки їх є у всьому Києві.
  • Поставте запитання або ланцюжок запитань. Це допоможе вам швидко встановити контакт з вашою аудиторією. Тут головне не передати куті меду – кількість інтерактиву необхідно збільшувати поступово.
  • Прийом «Коли я їхав сюди». Суть цього прийому полягає в тому, що ви розпочинаєте з розповіді ситуації, що трапилася з вами напередодні виступу. Звісно, що ця історія має бути пов’язаною з темою вашого виступу.
  • Жарт теж може бути чудовим варіантом для початку. І, звісно, що вам необхідно вміти пов’язати його з основною темою вашого виступу. Використовуйте цей прийом, якщо відчуваєте в собі хист до вдалої розповіді жартів.
  • Розкажіть про свої почуття. Це дозволяє швидко встановити необхідну емоційну атмосферу в залі.
  • Зробіть самопрезентацію. Це класичний прийом, який дасть змогу відрекомендувати себе усім присутнім.
  • Презентація презентації. Зацікавте слухачів темою вашого виступу – нехай вони знають, що тема, на яку ви будете говорити, є для них актуальною;
  • Зробіть комплімент аудиторії. Він повинен бути коротким і у жодному разі не має бути схожим на підлабузництво. Тут важлива щирість та оригінальність.
  • Зверніть увагу публіки на те, що вас з нею об’єднує. Можливо, це буде професія, вік, географія, сімейний стан. Психологи стверджують, що ми схильні більше довіряти тим людям, які більше на нас схожі.

P.S. Якщо серед цих варіантів ви не знайшли достойного вашої уваги варіанта, то значить саме для такого вибагливого читача/читачки я створив ґрунтовну підбірку з 17 варіантів того, як можна розпочати свій виступ.

4. Допоможіть вашому мозку вам допомогти

Те, як ви стоїте, рухаєтесь, жестикулюєте, впливає на ваш внутрішній стан. Наші м’язи пов’язані з нашим мозком, і цей зв’язок є взаємним. Радислав Гандапас дає кілька порад щодо нашої «мови» тіла.

  • Прийміть стійку позицію.  Ноги стоять на такій відстані, щоб між каблуками була відстань 20-25 сантиметрів, носки злегка розставлені, одна нога трішки попереду. Центр рівноваги зміщений трішки вперед. Спина пряма, а плечі розправлені та опущені. Якщо в цій позиції ви відчуваєте деяке напруження, то спробуйте поекспериментувати з цією позицією – знайдіть те положення, яке буде для вас максимально комфортним.
  • Упродовж виступу вам необхідно рухатися. Стояти на місці – це звісно добре. Та через деякий час ви помітите, що почали втрачати увагу аудиторії. І саме тут вам пригодиться навичка руху по сцені. Та будьте обережні – постійне ходіння (як тигр в клітці) може лише погіршити ситуацію. Публіка почне втомлюватися та переключатися на свої гаджети.
  • Якщо ви хочете утримувати увагу слухачів, то доведеться жестикулювати активніше в порівнянні з тим, як ви це робите зазвичай.

5. Позбавте слухачів їхнього статусу – зробіть їх співучасниками

Людина забуває 90% того, що вона чує, 60% того, що вона бачить, і лише 10% того, що вона робить. Скористайтеся знанням цього – максимально залучайте аудиторію у своєму виступі. Як саме це можна зробити? Радислав Гандапас радить кілька способів:

  • попросіть людей скористатися матеріалами, які ви роздали перед виступом;
  • проведіть опитування та попросіть підняти руку (при цьому підніміть руку першим для того, щоб подати приклад аудиторії);
  • ставте запитання до слухачів – спонукайте їх думати та висловлювати свої думки;
  • попросіть сісти ближче;
  • запитайте, чи їм комфортно (чи добре видно дошку, на якій ви пишете).

6. Радислав Гандапас: як відповідати на запитання публіки

Не на всі запитання необхідно давати відповідь. І не завжди це необхідно через те, що ви не знаєте відповідь на запитання. Інколи ви можете оцінити його як таке, що не стосується теми вашого виступу. Раніше я вже писав допис про 7 типів складних запитань та способів реагування на них. Та повернімося до книги «Камасутра для оратора». 

Радислав Гандапас радить ніколи не заявляти про те, що ви просто не бажаєте відповідати на запитання. Хоча це буде чесно, але навряд чи публіка оцінить таку чесність. Як варіант ви можете сказати: «На жаль, я зараз не маю інформації з цього питання» або «Я не хочу давати вам неперевірену інформацію». Якщо ж автор запитання наполягає на відповіді, то у пригоді вам може стати перевірений прийом – запишіть запитання, пообіцяйте зв’язатися з автором запитання та дати відповідь.

Якщо ви ненароком дали неперевірену інформацію чи помилилися в цифрах, не виправдовуйтесь та не сперечайтеся. Це не додасть вам балів. Чесно визнайте помилку та зробіть комплімент аудиторії.

7. Правильно облаштуйте зал

Багато хто недооцінює важливість правильного облаштування залу. А це дуже важливо і саме в останньому розділі книжки «Камасутра для оратора» є кілька ідей, що стануть вам у пригоді. Ключова ідея полягає в тому, що спікер хоче впливати на публіку, а розпорошена по усьому залу публіка буде менш вразливою. Що можна зробити перед виступом, щоб підсилити промову?

По-перше, зверніть увагу на розмір приміщення, коли будете його бронювати. Обирайте зал з таким розрахунком, щоб гарантувати його заповненість. В ідеальному варіанті має бути відчуття аншлагу – усі сидять щільно, а окрім цього ще кілька людей стоять.

Якщо ж ви підозрюєте, що людей прийде менше ніж кількість місць, то зробіть що-небудь для того, щоб слухачі сиділи щільно.  Радислав Гандапас дає кілька порад стосовно того, як це можна влаштувати:

  • Відмежуйте стрічкою секцію залу, в якій сідати не можна.
  • Якщо можна забрати зайві стільці, то заберіть їх. Ви завжди зможете доставити стільці, якщо публіки буде більше.
  • Якщо стільці рухати неможливо, то покладіть аркуші паперу на деякі стільці. Для людей, які будуть заходити в зал, це буде сигналом, що ці місця зайняті.
  • Публіка вже розпорошено розсілася по залу? Тоді попросіть усіх сісти ближче. Ймовірно, що спочатку ніхто не захоче встати з обраних місць. Виявіть наполегливість. Як тільки хтось перший рушить з місця, інші теж до нього долучаться.

Виступати перед вщерть заповненим залом – це велике задоволення для спікера, а для слухачів це буде можливість краще відчути атмосферу та прожити більше емоцій.

Підсумки

Хоча книга «Камасутра для оратора» була написана доволі давно, усі поради з неї залишаються актуальними зараз. Тому поставте собі запитання: «Як я можу застосувати усі ці поради, які прочитав/прочитала в цьому дописі ?». Беріть від життя по максимуму – використовуйте кожну хвилину свого життя не для того, щоб знати, як зробити життя кращим, а для того, щоб втілювати знання на практиці.

Адрій Степура

Тренер з публічних виступів (провів 190+ місячних курсів) та автор книжки "WOW-виступ по-українськи". Поціновувач творчості Стівена Кінга, Фредріка Бакмана та Франка Тілье. Люблю море та степ - це саме ті місця, де оку немає за що зачепитися. Амбасадор калістеніки, мінімалізму та стоїцизму.

Recent Posts

Звернення Президента України Володимира Зеленського 24 лютого 2022 року

 Громадяни України!       Що ми чуємо сьогодні? Це не просто вибухи ракет, бої, гул авіації. Це…

7 місяців ago

Фокуси мовлення: 14 прийомів переконування

Фокуси мовлення (мови) - це психологія впливу в чистому вигляді. Якщо уникати надскладної наукової термінології,…

8 місяців ago

Успішна самопрезентація експерта. Як розповісти про себе на сцені?

Самопрезентація багатьом дається важко. Здавалося б, що може бути складного у тому, щоб коротко розповісти…

1 рік ago

Артикуляційна гімнастика

Артикуляційна гімнастика дозволить вам говорити чіткіше, але це лишень технічний бік... Насправді ви отримаєте значно…

2 роки ago

Постановка голосу та мовлення. Стратегія

Ми щодня розмовляємо. Це для нас стало настільки звичним процесом, що не помічаємо, наскільки важливу…

2 роки ago

Цитати про ораторське мистецтво (риторику)

Цитати про ораторське мистецтво - це влучні висловлення людей, що присвятили життя вивченню риторики. Думки…

2 роки ago

This website uses cookies.