12 правил гігієни голосу

Як часто доводиться чути скарги на звучання голосу та на те, що він швидко сідає. Але чи ми дбаємо про нього так, щоб він працював так, як це задумала природа?

Важко знайти людину, яка б була на всі сто задоволена власним голосом. Як правило, коли ми чуємо свій голос у записі, то гримаса незадоволення охоплює наше обличчя. А дехто навіть закриває вуха, та з криком «то не я» вибігає з кімнати. Жартую 🙂

Про голос треба дбати, голос треба розвивати. І сьогодні ми поговоримо про першу половину наших обов’язків – як доглядати за голосовим апаратом. Пропоную вашій увазі 12 правил гігієни, дотримуючись яких ви, ви подбаєте не лише про себе, але й про ваших близьких та знайомих (їм теж доводиться щодня контактувати з вашим голосом).

  1. Дбайте за здоров’я порожнини рота. Хворі ясна і зуби викликають запалення слизової оболонки гортані, і часто є причиною хронічних захворювань мигдалин.
  2. Гормональні порушення надають згубний вплив на голосовий апарат. Треба стежити за станом щитоподібної залози, надниркової залози, статевих залоз, підшлункової залози. Нетравлення шлунка, проблеми з кишечником – все це заважає нормально дихати, а значить, погіршує якість звуку.
  3. Дбайте за своє психологічне здоров’я. Будь-які нервові зриви та психічні травми виключені. Уміння перебувати в психологічно стабільному стані в будь-якій життєвій ситуації – головна умова збереження голосу. Запальні люди рідко зберігають голос до похилого віку.
  4. Перевтома негативно позначається на голосі. Займаючись голосовим тренінгом, не можна зловживати цими заняттями. Неприпустимо починати тренінг в стані втоми. Якщо ви займаєтеся тренінгом вечорами, після роботи, вам слід збільшити час вправ на релаксацію. Це дозволить вам відпочити та відновити сили.
  5. Займатися у хворому стані неприпустимо. Всякого роду мовні та вокальні вправи заборонені. З усім тим, практика розслаблення можлива і при хворобі.
  6. Постійно підтримуйте голосової тонус. Це досягається періодичними заняттями тренінгом. Навіть відмінно поставлений голос потребує щоденного тренінгу.
  7. Дотримуйтеся режиму. Лягати спати та вставати потрібно в певні години; при цьому просто необхідно добре висипатися. Для кожної людини норма сну індивідуальна, в середньому це 7-8 годин на добу. Якщо ви звикли спати менше, намагайтеся «добирати» до норми денним сном. П’ятнадцятихвилинний сон посеред дня або просто відпочинок з закритими очима допоможе вам відновити сили та зберегти бадьорість до вечора.
  8. Харчуйтеся правильно. Голосовому апарату дуже шкодить занадто гаряча або занадто холодна їжа, гострі приправи, викликають печіння в горлі, горіхи, насіння, які дряпають слизову оболонку.
  9. Завжди стежте за погодою і дотримуйтесь елементарних правил поведінки при холодній погоді. В першу чергу, треба бути завжди одягненим по погоді. Вокалісту не можна ні переохолоджуватися, ні перегріватися. Бережіть не тільки горло, але і груди, ноги, голову. Якщо на вулиці менш як 13 ° C, обов’язково надягайте головний убір. На вулиці дихайте тільки носом, намагайтеся не розмовляти. Ні на кого не кричіть – ні на вулиці, ні в приміщенні.
  10. Жінкам у дні фізіологічного нездужання займатися голосовим тренінгом можна. Взагалі в такі дні краще більше мовчати: із за гормонального стресу капіляри гортані стають крихкими, і якщо перевтомити голосовий апарат, можна отримати крововилив у зв’язку. До того ж, гормональний стрибок і нестабільне психічний стан роблять голос глухим.
  11. Стійкий імунітет – майже стовідсоткова гарантія того, що ваш голос буде завжди здоровим і повнозвучним. Водні, повітряні та сонячні ванни, гімнастика, заняття спортом, щоденні прогулянки – все це підвищує імунітет, а значить, покращує стан голосу.
  12. Дбайте за чистоту приміщення, в якому ви займаєтеся. Не завжди вдається дихати носом, тому при диханні ротом пил, що знаходиться у повітрі осідає на наших голосових зв’язках. Та й ніс не затримає увесь пил.

Пам’ятайте, що якість вашого голосу залежить однаково як від нашої фізіології так і від психологічного стану. Тому приділяйте увагу їм обом і голос ваш буде здоровим. А про те, якими вправами можна розвивати свій голос, я розповім в одному з наступних дописів. Нехай догляд за голосом стане одним з ваших найулюбленіших занять.


Онлайн-курс “Постановка голосу та мовлення”

Попереду у вас 4 тижні роботи над собою. За цей час ви:

  • розширите свій словниковий запас;
  • виробите стратегію розвитку власного голосу;
  • дізнаєтесь як влаштований голосовий апарат та за рахунок чого ви можете зробити свій глос сильнішим та приємнішим;
  • почнете бережніше поводитись з голосом (голосова гігієна);
  • відчуєте, що голос – це частина вас.
  

Схожі записи

Один коментар

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *