Ви можете не виступати на конференціях чи на телебаченні, не проводити майстер-класи, але такого виду публічних виступів як тост мало кому вдається уникнути. Тому сьогодні поговоримо про те, як можна створити власний оригінальний тост. Після цього допису будете впевнено виголошувати тост, навіть коли хтось спробує зненацька застати вас пропозицією «А тепер слово надаємо [ваше ім’я]».
Цей допис не є маленьким, адже мета його – раз і назавжди з’ясувати питання, як скласти оригінальний тост. А ця навичка вам у житті гарантовано знадобиться.
Попереду в нас декілька зупинок, тому розклад подорожі такий:
Отож приготуйте свої квитки – наш потяг вирушає в подорож.
Перш за все визначмося, що таке тост. І зроблю я це в енциклопедичному стилі: «Тост – це прилюдне побажання з подальшим споживанням певної кількості рідини». Кількість та вид рідини кожен обирає самостійно – хтось обирає вино, хтось спирт, хтось томатний сік. Усе залежить від бюджету, самооцінки, традицій, вірувань.
Якщо ви бажаєте, щоб ваш тост отримав “Оскар”, він повинен містити декілька важливих ознак:
Це прохання застало мене зненацька – я не був готовий почути його.
Хоча до мене доволі часто звертаються з проханням допомогти підготуватися до виступу, цього разу запит був іншим – мене попросили допомогти скласти тост. Я зрозумів: якщо звертаються з таким, то виступ цей має бути відповідальним.
Наступного дня клієнт приїхав на консультацію. Це був енергійний чоловік середнього віку з вогником в очах. Простий одяг, – джинси, футболка та сандалі на босу ногу, – не видавав його статусності. Чого не скажеш про автомобіль… Мене відразу попередили, що часу мало, тому ми відразу перейшли до суті нашої зустрічі.
Виявилося, що клієнт мав виголосити на весіллі тост молодятам. Ситуацію ускладнювало те, що одружувався син його теперішньої дружини від першого шлюбу (сподіваюся, не надто заплутав з родинними зв’язками). На весіллі мав бути присутнім батько нареченого, тобто перший чоловік дружини. І це додавало стресу та відповідальності. До того ж дружина доволі статусна персона – а отже, і гості були не надто простою аудиторією. Як ви розумієте, вимальовується така собі сцена з “Гри престолів”. Саме ці складні обставини і заставили клієнта звернутися до мене по допомогу.
Перше, з чого ми розпочали – пошук ядра виступу, тобто нам треба було знайти якийсь цікавий факт про молодого, який і слугував би основою тосту. Тут мені стали в нагоді навички сертифікованого коуча – я задавав усе нові й нові запитання, шукаючи, за що зачепитися. І це дало свої плоди – після кількох десятків запитань ми знайшли два варіанти – грає у футбол і полюбляє куховарити. Після недовгих роздумів вирішили зупинитися на другому варіанті. Тим паче, що кулінарія об’єднала молодят – вони залюбки разом готують.
Після цього я почав розпитувати клієнта про якісь цікаві чи курйозні випадки з життя нареченого, що пов’язані з його хобі. І мені відразу розповіли цікаву історію.
«Торік, на Великдень, сім’я традиційно зібралася разом за святковим столом, та син, посидівши декілька хвилин за трапезою, сказав, що йому потрібно йти. Усі, м’яко кажучи, були спантеличені такою поведінкою. І лише згодом стало відомо, що саме цього дня у молодят було перше побачення, на яке молодий спеціально приготував свою фірмову страву – борщ.»
Ми вирішили використати цю історію як початок тосту. Час консультації добігав кінця, тому ми домовилися, що клієнт пошукає кулінарні метафори для тосту.
Друга зустріч почалася словами “Андрію, нам терміново потрібно щось змінювати. Борщ використовувати вже не можна”. Слово за слово, виявилося, що у клієнта трапилася суперечка зі сином. І причиною конфлікту був борщ. Тобто борщ підмочив свою репутацію. Я попросив клієнта не гарячкувати – до весілля залишалося ще два тижні, отже, борщ іще мав час реабілітуватися. Тому ми залишили вступну історію у спокої та перейшли до основної частини.
Що схожого у приготуванні страв та створенні сім’ї? Наша друга консультація перетворилася на мозговий штурм у пошуках відповіді саме на це запитання. І ми нагенерували декілька варіантів.
Все. Зупиняюся.
Насправді варіантів було значно більше. Я навів лише деякі з них, щоб ви побачили, як відбувається пошук метафор. Саме вони додають тосту образності.
Коли метафори були готовими, настав час сформулювати побажання та окреслити заклик до дії. Отож подивімося, що ми отримали. До тексту я додав декілька коментарів, котрі пояснюють, ЯК саме промовляти деякі слова та на які реакції аудиторії ми сподівалися.
Вступ
Хочу розпочати свій тост з однієї цікавої історії.
Торік, на Великдень, Ігор (а так звали молодого) несподівано покинув нашу сімейну трапезу. Сказав, що має термінові справи. Ми тоді довго дивувалися, які термінові справи можуть бути такого дня. І лише за два місяці він зізнався, що саме цього дня у нього було перше побачення з Олександрою (так звали молоду). І щоб надати цьому побаченню певної родзинки, Ігор вирішив приготувати свій улюблений кулінарний шедевр… борщ. (Фразу “Кулінарний шедевр” потрібно було сказати з піднесенням, щоб усі нафантазували собі якусь фуа-гру чи соковиту тушку лосося в соусі з північноамериканської морви. Після цього робимо паузу 2–3 секунди, щоб у слухачів розігралася фантазія та зародилося очікування. І тоді настає час розбити це очікування, сказавши те, зовсім не були готові почути – “борщ”. Цієї миті ми сподіваємося на сміх гостей.)
Основна частина. Вводимо метафору
Та борщ – не єдина страва, яку вміє готувати Ігор. Для нього приготування страви – це мистецтво. Я переконаний, що вміння створювати кулінарні шедеври допоможе нашим молодятам створити міцну сім’ю. А все тому, що:
– по-перше, щоб приготувати будь-яку страву, потрібні певні інгредієнти, щоби створити сім’ю, також потрібні складники – любов, дружба, взаєморозуміння;
– по-друге, щоб подружнє життя не було прісним, як і страва, бажано додавати щось нове до нього щодня – чи то подорож у гори, чи затишне домашнє чаювання, чи відвідування батьків. (Останній елемент варто промовляти голосніше. Ми очікуємо на те, що гості, чиї діти покинули батьківський дім, відреагують сміхом на цю фразу);
– по-третє, наші молодята полюбляють готувати разом, тож бажаю, щоб усе у своєму житті вони робили разом.
Кінцівка
Тому зичу вам, щоб кулінарний шедевр під назвою “Сім’я” ви приготували з найкращих та найекологічніших інгредієнтів.
Заклик до дії
Після такого кулінарного тосту я навіть не знаю, що вам іще побажати. Чи то “смачного” чи “гірко”…(Останнє слово потрібно акцентувати, щоб підштовхнути аудиторію до “правильного” вибору. Заклик до дії був оригінальний, але ми переживали, що люди можуть наскільки захопитися тостом, що після цього на весіллі западе мовчанка. Тому домовились, що після цих слів тамада першим почне кричати: “Гірко!”)
Я проти того, щоб завчати тости. Момент виступу – це стрес. А в разі стресу наша пам’ять може нас підвести. Саме тому я порадив клієнтові скласти компактний план та, дивлячись на нього, проговорити цей тост декілька разів. А оскільки в мене був мікрофон, я запропонував розповісти тост з мікрофоном. Тренуватися потрібно в умовах, максимально наближених до реальності.
Спочатку весь тост скоротили до такого вигляду:
“Великдень-борщ-інгредієнти-прісне-разом-!-?”
Якщо ви ще раз прочитаєте тост, то побачите, що кожен елемент плану увібрав частину тексту.
У підсумку наш тост відповідав усім ознакам, які ми повторимо ще раз:
Понеділок. Ранок. Ми з дружиною Юлею та сином Іллею прямували у “Спортлайф” (не на правах реклами). І знову дзвінок. У слухавці я чую знайомий голос: “Андрію, доброго дня. Дякую вам за допомогу. Хоча декілька речей зробив не так, як планував, та метафора з борщем усім гостям запам’яталася – вони до кінця весілля про нього згадували. І ви би бачили, що творилося, коли на стіл подали все той же борщ…”
І на закінчення цього допису, а він вийшов немалим, я хочу ще раз повторити ті кроки, завдяки яким ви складете власний неповторний тост.
І пам’ятайте про лаконічність та щирість.
А що робити, якщо я нічого не знаю про людину, якій буду говорити тост?
Ситуації в житті бувають різними, тому й така несподіванка може трапитися. Є декілька варіантів вийти сухим із води.
Варіант перший. Якщо вам ваша інтуїція підказує, що ви можете потрапити до програми спеціально запрошених тостовиголошувачів, то не витрачайте часу на дарма – розпитайте гостей про винуватця цього дійства. Хтось із них та й наштовхне вас на ідею.
Варіант другий. Якщо попередня порада не стала вам у пригоді, а тост говорити треба, то використовуйте усе, що бачите довкола – це зробить ваш виступ оригінальним. Припустімо, ви в колі незнайомих людей протилежної статті, до прикладу в сауні, “обмиваєте” перемогу збірної Зімбабве над збірною Тринідад і Тобаго у рамках відбірних матчів на чемпіонат світу з футболу. Та це просто скарбниця ідей для тостів – можете в основу покласти та сауну, і футбол.
Тому навіть якщо ви не мали часу підготуватися, довкола є ідеї, які допоможуть створити успішний тост. Потрібно просто бути уважнішими до того, що відбувається неподалік вас.
Разом викорінюймо шаблонні тости, які існують завдячуючи тим, хто не знає, як обґрунтувати бажання хильнути зайвого. Нехай навіть ваші тости стануть вашим способом самовираження.
P.S. Ще один прекрасний та перевірений спосіб зробити оригінальний тост – розповісти коротку історію, яку підсумуєте мудрим висновком. Якщо бажаєте навчитись розповідати захоплюючі історії, то читайте мій допис про мистецтво сторітелінгу.
Громадяни України! Що ми чуємо сьогодні? Це не просто вибухи ракет, бої, гул авіації. Це…
Фокуси мовлення (мови) - це психологія впливу в чистому вигляді. Якщо уникати надскладної наукової термінології,…
Самопрезентація багатьом дається важко. Здавалося б, що може бути складного у тому, щоб коротко розповісти…
Артикуляційна гімнастика дозволить вам говорити чіткіше, але це лишень технічний бік... Насправді ви отримаєте значно…
Якщо ви хоча б краєм вуха чули про публічні виступи, то про таку людину, як…
Ми щодня розмовляємо. Це для нас стало настільки звичним процесом, що не помічаємо, наскільки важливу…
This website uses cookies.