Як навчитися жартувати
Якщо ви хоча б раз у житті ставили собі запитання про те, як навчитися жартувати чи як розвинути почуття гумору, то сьогодні ви знайшли саме те, що треба. Допис буде максимально практичним, тому приготуйтеся, що після того, як прочитаєте це творіння, доведеться добряче попрацювати. Ви ж хочете результатів?
Одразу попереджаю, що стендап за вами плакати не буде. Хоча прийоми, які ми вивчимо, є в арсеналі кожного стендап-коміка. Проте для того, щоб влучно жартувати зі сцени, вам необхідно буде кільканаднадцять або навіть кількадесят разів зазнати публічного краху на відкритих мікрофонах.
Та всьому свій час.
Гумор у житті та на сцені
Здавалося, що немає значення, де будемо жартувати, – на сцені чи в компанії друзів під час знищення хмільних напоїв. Адже жарт він і в Африці жарт. А ось і ніт.
Для того, щоб навчитися жартувати в буденному житті, ви маєте практикувати гумор у повсякденних ситуаціях. А якщо вирішили зазіхнути на сцену, то практикувати необхідно і на сцені, і в побуті.
Повсякденний гумор більш спонтанний. Ви просто вчасно сказали влучну фразу або навіть одне слово і вуаля – довкола всі заливаються сміхом.
На сцені жарти продумані. Професійні коміки відшліфовують свої жарти, забираючи з них зайві слова та додаючи необхідні паузи й акценти. А потім виходять на сцену та розповідають свій смішний монолог так, ніби вони все це придумали щойно.
Тільки не подумайте, що на сцені немає місця імпровізації. Воно є. Необхідно вміти влучно відповісти на коментар хеклера та й просто розігріти зал невеликим інтерактивом. Але це вже професійний рівень, на який ми в цьому дописі зазіхати не будемо.
Хеклер (англ. Heckler) – це людина, яка намагається збентежити спікера питаннями, викриками або ставить його в незручну ситуацію, коментуючи промову. Хеклерами часто називають людей, які викрикували зневажливі фрази на різних заходах з метою перешкодити промовцям. (Вікіпедія)
Якщо ви хочете увірватися в стендап…
Якщо ви наважитеся розвивати своє почуття гумору не лише для справ буденних, але й відчуватимете поклик сцени, то шукайте для цього відповідний тренажерний зал – відкриті мікрофони.
Мешкаєте у Львові? Тоді ласкаво запрошую у Cult Comedy Hall, де маєте можливість щовечора посмакувати стравами та гострою комедією. Або ж приходьте на вечірки Lviv City Standup. Якщо ж вам до Львова далеченько, то шукайте відкриті мікрофони у своєму населеному пункті місті, селищі міського типу, селі, хуторі.
Для початку можете побачити, як інші пробують себе у жанрі стендап-комедії. Тільки не затримуйтесь у глядачах – пишіть свої жарти, напрацьовуйте досвід, відточуйте власний стиль.
Чому про жарти буду розповідати саме я (Ти хто такий?)
В інтернеті є багато інформації про те, як влучно жартувати. Та завжди виникає запитання: «Хто ти такий, що будеш мені розповідати про цю тему?»
І справді, хто я такий, що взяв на себе честь, роль, обов’язок розповісти про жарти?
Мене звати Андрій Степура, я інструктор з публічних виступів та ведучий авторської програми “Сучасна ораторська майстерність”. Захоплююся темою жартів останні сім років. Я звик копати вглиб – я та дитина, якій мало того, що подарований трактор їздить. Я обов’язково його розберу, щоб зрозуміти, завдяки чому він рухається.
От і з жартами те саме. Давно розкопую цю тему і назбирав уже багато практичного та робочого матеріалу. Тому в моїй колекції багато усього: техніки, принципи та розібраний трактор.
У житті повсякденному мені вдається жартувати влучніше, аніж на сцені. Саме тому в цьому дописі торкнемося теми жартів, що прикрашають нашу буденність.
До речі, усі фотографії, які ілюструють цей допис, – це реальні фото з моїх ораторських тренінгів. Як бачите, уміння влучно пожартувати стає у пригоді й вдома, і на роботі.
Як навчитись жартувати?
Технік, які ви отримаєте тут, буде замало для того, щоб стати смішними. Техніки – це лише вершина айсберга. Під водою є те, від чого залежить реальний успіх у цій справі – море практики та внутрішні характеристики.
Отож розпочинаємо перекличку.
Спостережливість. Побутовий гумор побудований на вмінні обіграти життєві обставини. Саме тому так важливо помітити те, що має потенціал для гумору.
Спонтанність. Вам необхідно розвивати швидкість реакції. У вас не буде і хвилини на те, щоб подумки пройтися по готових схемах й алгоритмах жартотворення, вибрати правильний підхід та створити жарт. Ви потрапляєте в ситуацію, і все, що вам залишається, – пожартувати над нею або ні. Буває по-різному.
Сміливість пробувати жартувати. Буду з вами відвертий – здебільшого ваші жарти будуть невдалі. Вони будуть удостоєні або погляду нерозуміння, або сміху ввічливості. Навіть не знаю, який варіант кращий.
Та з часом і кількістю гумористичних катастроф й аварій буде з’являтися відчуття моменту та необхідної фрази. Жодна книжка чи допис не замінить цього. Розвивайте сміливість жартувати, усвідомлюючи, що більшість ваших дотепів буде невдалою.
Інтелект (обізнаність). Попри те, що інколи може скластися враження, що для влучного жарту необхідно просто несподівано вставити випадкове слово або матюк. На жаль, інколи це так. Та це радше виняток з правила. Здебільшого для вдалого жарту необхідно вміти підібрати влучну метафору чи натякнути на щось. А в справі цій інтелект знадобиться.
Емпатія. Ми жартуємо для того, щоб сміялися інші. А якщо в людини емпатія не розвинута, то жарт не те, що пройде мимо каси, – він може її образити. Тому нам завжди необхідно зважати на те, в якому стані перебуває співрозмовник та які теми в жартах можуть зачепити його особисто.
Наполегливість та ентузіазм. Черчилль якось сказав, що успіх – це рух від невдачі до невдачі без втрати ентузіазму. Тому на шляху до хорошого життєвого гумору приготуйтеся наполегливо йти до своєї мети всупереч невдачам. Усе у вас вийде. Дійте. Рухайтесь уперед.
Якщо у вашому чеклисті ви поставили усі позначки, то доведеться витримати ще хвилину наукового занудства, без якого подальше навчання не буде таким плідним. Тому поговорімо про теорію гумору.
Чому ми сміємося? (обережно теорія)
Я не перша, не тисячна і навіть не мільйонна людина, яка заглибилася в це питання. І щоб не гаяти час на винахід колеса (чи то ба, велосипеда), вирішив пошукати ідеї в умів великих та мудрих, які досліджували це питання.
Теорій є багато, та для вас відібрав ідеї, що відгукнулися мені особисто своєю простотою та практичністю. Усього їх буде три:
- теорія переваги;
- теорія невідповідності;
- теорія втішання.
Важливо розуміти, що ці теорії не конкурують між собою. На мою скромну думку, кожен із творців цих теорій описує слона, досліджуючи його зі свого боку. Тому ідеї великих філософів доповнюють одна одну і створюють об’ємне розуміння природи гумору.
А тепер коротко про суть кожної з теорій.
Теорія переваги
Авторство цього підходу належить самому Аристотелю, який понад дві тисячі років тому цікавився не лише питаннями риторики, але й темою гумору. На його думку, нам смішні курйози, які трапляються з іншими людьми, бо тоді ми відчуваємо свою перевагу – це ж трапилося не з нами.
Теорія невідповідності
На думку Канта та Шопенгауера, причиною нашого сміху є абсурд та невідповідність. Тобто людина схильна сміятися, коли те, що вона очікувала побачити, не відповідає тому, що вона побачила. І коли якась високоосвічена людина починає поводитись як дитина, то ця невідповідність статусу та поведінки, викликає у нас усмішку.
Теорія втішання
Першим цю теорію сформулював англійський філософ Генрі Спенсер. Він стверджував, що сміх людини – це фізіологічна реакція на нервове напруження. Його ідею підтрима Зигмунд Фройд, який дослідженню цієї теми присвятив окрему книгу «Дотепність та її приналежність до несвідомого». На думку психолога, комічне – це спосіб людини компенсувати своє невдоволення життям. Бо людина багато чого хоче з того, що не дуже толерує цивілізоване суспільство. От і доводиться через гумор компенсувати свою напругу.
Тобто сміх, як і сльози, допомагають виразити свої емоції й тим самим полегшити своє існування на цій планеті.
Ця теорія дуже добре пояснює існування чорного та туалетного гумору. Ми заходимо за межі табу, на територію, заборонену суспільною мораллю. І тут знаходимо щось справді смішне.
Туалетний гумор – це різновид різнобарвного гумору, який має справу з дефекацією, сечовипусканням та метеоризмом, і меншою мірою з блювотою та іншими функціями організму.
Прості прийоми для створення жартів
А тепер від теорії перейдімо до практики. Попереду на вас очікують чотири прийоми, які створені для того, щоб зробити сірі будні більш яскравими та дотепними.
До кожного з прийомів я підібрав кілька прикладів та практичне завдання, яке дасть змогу відпрацювати прийом й отримати результат.
Прийом “правило трьох”
Один з найпростіший прийомів, якими можна скористатися для створення жарту. Формула вельми проста:
- задайте контекст;
- наведіть два однотипні приклади;
- додайте третій, який сильно відрізняється від двох попередніх.
Ось приклад від Марка Твена: “Є три види брехні: брехня, нахабна брехня та статистика”.
Перші два приклади (брехня та велика брехня) створюють очікування наростання. Тобто, якщо на завершення було б щось на кшталт “гігантська брехня” чи “величезна брехня”, то жарту не було б. А “брехня” створює несподіваний поворот, що своєю чергою призводить до напруги. Виникає потреба звільнитися від напруги – і ми сміємося.
А ось приклад від Білла Гейтса, який розпочав свій виступ на конференції TED жартом з колекції “правило трьох”.
Завдання до прийому “правило трьох”
Завершіть фрази за допомогою прийому “стрибок”:
- Сьогодні я зробив три добрі речі: перевів бабусю через дорогу, привітав дружину з днем народження та …
- Хороший продавець має добре знати свій товар, уміти працювати із запереченнями та …
- Для домашнього затишку я вимкнув світло, запалив свічки, …
- У школі я був відмінник, бо робив усі домашні завдання, наполегливо вчився та …
- Якщо ви застрягли в боргах, то відкладайте 10% свого доходу, перестаньте користуватися кредиткою та …
- У дитинстві я був спортивною дитиною: грав у футбол, баскетбол та …
Прийом “іншими словами”
Це один з найкрутіших прийомів для створення побутових дотепів, який вимагає практики та добрячої ерудиції. Якщо говорити науковою мовою, то цей прийом називається “перифраз”. Суть його проста – нам необхідно одне поняття передати за допомогою інших. Знаю – поки що звучить не вельми зрозуміло. Приклад із життя миттю виправить цю ситуацію.
Припустимо, ви сидите в ресторані з колегою та обідаєте. Коли приносять рахунок, ви виявляєте, що забули гаманець в офісі. Як ви про це повідомите своєму колезі?
“Я забув гаманець вдома. Можеш за мене заплатити?”
Будьте оригінальними.
- Я потребую гривневого траншу під мінімальні відсотки.
- Свій золотий запас залишив я в столі.
- На жаль, мій теперішній бюджет не дозволяє здійснити операцію погашення заборгованості перед цим закладом, чи не здійсниш ти невеликі депозитні вкладення в мене з можливістю отримання дивідендів у вигляді моєї вдячності.
Тому, коли до життя буденного хочете додатки нотки несерйозності, то це саме той прийом, яким варто скористатися.
Завдання до прийому “іншими словами”
Підберіть по 5 метафоричних фраз для того, щоб сказати, що
- вас звільнили;
- ви виграли в лотерею;
- вас вигнали з університету;
- шукаєте туалет;
- ви вагітні (якщо жінка) або розбили авто (якщо чоловік);
Прийом “іронія”
Іронія – риторичний прийом протиставлення нашої оцінки та реального стану речей. Так само як і прийом “метафора”, тут теж використовують підтекст, тобто другу половину жарту не проговорюють – вона повністю в голові слухача.
Іронію значно частіше використовують у реальному житті ніж на сцені, тому що вона ситуативна. Наприклад, ви приводите друзів до своєї тісної однокімнатної печери. І ось, коли вони заходять до вашого помешкання, ви кажете: “Запрошую вас до своїх хоромів”. Якби ваша квартира була хоча б дворівневою і ще й з терасою, то такий коментар втратив би свою дотепність. Гумор, як і струм, народжується з різниці потенціалів. Що більша різниця між сказаним і тим, що малося на увазі, то більше енергії в дотепі.
Завдання до прийому “іронія”
Використовуючи іронію, дайте оцінку таким подіям:
- ви виявили, що у вас поцупили гаманець;
- ви застрягли в ліфті;
- вам повідомили, що зарплату затримують на два тижні;
- у будинку щезло світло.
Прийом “Сарказм”
Сарказм – це різновид іронії. Якщо звернутися до Вікіпедії, то вона видасть таке: “Зла й уїдлива насмішка, вищий ступінь іронії, троп і засіб комічності, в основі якого лежить гострий дошкульний глум, сповнений зневаги. Сарказм заснований не лише на посиленому контрасті між тим, що розуміється і тим, що висловлюється, але і на безпосередньому навмисному оголенні того, що розуміється. На відміну від іронії сарказм нічим не прикритий. Це аморальні речі, різко негативні.”
Таке визначення дозволяє нам зрозуміти, що різниця між іронією та сарказмом не в структурі жарту, а в наслідках. Якщо іронією ми хочемо підколоти когось, то сарказмом ми б’ємо – завдання принизити співрозмовника, зачепивши його самооцінку. Тут наше завдання не підбадьорити чи розсмішити, – тут ми критикуємо, і все, що хочемо, – це виказати своє бачення. Не завжди об’єктивне, але завжди наше.
Ті самі слова, будучи сказаними за різних обставин та різними інтонаціями, можуть бути як іронією, так і сарказмом.
Прийом “Самоіронія”
Якщо ви переглянете виступи відомого коміка, то, без сумніву, знайдете серед його жартів багато самоіронії. Люди, які професійно займаються комедією, добре знають, що перед тим, як навчитись жартувати над іншими, спочатку необхідно навчитись жартувати над собою. Ріст, вага, вигляд, звички, невдачі – це все матеріал для створення неймовірних жартів.
Ніхто не досконалий, хоча не всі про це знають. І якщо ми усвідомлюємо свої слабкості, то не гріх над ними й пожартувати. Особливо коли ці “мінуси” видимі всім і приховати їх ніяк не вдасться. Саме тому люди з розвинутим почуттям гумору вміють добряче посміятися не лише над іншими людьми та обставинами, але й при нагоді вміють щиро посміятися над собою.
Самоіронія завжди була ознакою здорового ставлення до себе та своєї ролі в цьому світі. Тому наступного разу, коли ви потрапите в незручну ситуацію з власної вини або необачності, замість того, щоб злитися на себе та займатися самобичуванням, звільніть себе від цього завченого ритуалу – пожартуйте над собою та запам’ятайте цей урок, щоб більше в таку ситуацію не потрапляти.
Бернард Шоу, отримуючи Нобелівську премію, з властивою йому дотепністю назвав цю подію “знаком вдячності за те полегшення, яке він приніс світу, нічого не надрукувавши в цьому році”.
Завдання до прийому “самоіронія”
Використовуючи іронію, дайте оцінку таким подіям:
- ви виявили, що у вас поцупили гаманець;
- ви застрягли в ліфті;
- вам повідомили, що зарплату затримують на два тижні;
- у будинку щезло світло.
Техніка безпеки
Як жартувати так, щоб люди сміялися, а не переставали зі мною розмовляти?
З інтернету
Людина – дивна істота. Вона може купити зброю для самозахисту, а потім необачно завдати собі тою самою зброєю шкоди.
З гумором та сама фігня – він дає багато бонусів. Та не виключено, що хтось, ввійшовши в смак, назбирає собі не клуб фанатів, а армію хейтерів. Тут про наслідки краще не думати.
Саме тому перед тим, як перейти до практики, звернімося до одного з найдавніших лікарських принципів – primum non nocere, що в перекладі українською звучить як: “Не нашкодь”. Тут маємо на увазі – не нашкодь як собі, так і ближньому своєму.
А якщо бути більш конкретним у застереженнях, то ось три поради вашого майбутнього здоров’я, якому не будуть загрожувати наслідки діянь вашого гострого язика та нестримного бажання пожартувати у невідповідний для цього час.
Ці поради допоможуть вам врятувати не лише життя, але й стосунки з близьким людьми.
Ідея перша – не смійтеся над ближніми своїми, бо час розплати настане швидко. Так, вони потрапляють у доволі дурні ситуації, але водночас хотіли б вийти з них із честю. Ідеальною мішенню для жартів є ви самі – прийом “самоіронія” вам у поміч.
Хоча варто сказати, що тут є винятки – друзі. Гадаю, що у вас є друзі, над якими ви можете жартувати. Вони це зрозуміють і при нагоді по-дружньому почнуть підколювати вас.
Ідея друга – за настроєм слідкуй ти вдалим. Інколи буде таке, що вам сильно кортітиме пожартувати, але ваш жарт для іншої людини буде не на часі. У таких ситуаціях блокнот вам у допомогу. Поділіться з ним (своїм блокнотом) геніальними ідеями й, можливо, ви скористаєтеся цим жартом на відкритому мікрофоні або у власних блозі/влозі/епітафії.
Ідея третя – гумор силу дає велику, тому обережним будь, щоб не стати подібним до мавпи з гранатою.
Жарти не завжди бувають білими та пухнастими. У всі епохи майстерність дотепу використовували не лише для розваги, але і як засіб для атаки (критика, тролінг) та для захисту від вербальних нападів. Особливість жарту в тому, що завдяки йому ми знецінюємо важливість того, над чим сміємося.
Якщо техніка безпеки вам зрозуміла і ви згідні дотримуватися правил, то прошу підписати документ про проходження інструктажу та переходити до наступного розділу, в якому дізнаєтесь, скільки всього прекрасного вам може дати вміння вдало жартувати.
Підсумки
А тепер, озброївшись прийомами та ознайомившись з технікою безпеки, ви можете практикувати: виконайте вправи, підіть на виступи професійних коміків і обов’язково сходіть на відкритий мікрофон. Спочатку в ролі слухача, а згодом і як комік. А там, бач, і втягнетесь.
Дійте!
Онлайн-курс “Постановка голосу та мовлення”
Попереду у вас 4 тижні роботи над собою. За цей час ви:
- розширите свій словниковий запас;
- виробите стратегію розвитку власного голосу;
- дізнаєтесь як влаштований голосовий апарат та за рахунок чого ви можете зробити свій глос сильнішим та приємнішим;
- почнете бережніше поводитись з голосом (голосова гігієна);
- відчуєте, що голос – це частина вас.
Один коментар