підготовка публічного виступу
|

Підготовка публічного виступу. 3 види шпаргалок

Як не дивитися в листочок під час тривалого виступу?

Які у вас асоціації зі словом “шпаргалка”? Чи ваша підготовка публічного виступу містить у собі етап створення плану вашої презентації?

Мабуть, ви згадали іспит, до якого старанно готувалися (або не дуже), і, щоб себе підстрахувати, зробили шпаргалки – клаптики паперу з формулами та визначеннями. У ті хвилини ви, як справжній шпигун, переховували цінну інформацію від професора (ворожого розвідника). 

А якщо вас ловили на гарячому, то вас очікувала привселюдна страта або щонайменше депортація з екзамену. 

Ще зі шкільних (студентських) часів у нас склалася думка про те, що шпаргалка – це щось незаконне, але помічне, бо рятує у скрутний для пам’яті момент. А в стресових ситуаціях пам’ять любить залишати нас наодинці.

Публічний виступ – є однією з таких стресових ситуацій, які можуть трапитися з вами у мирному повсякденному житті. А оскільки для нас важливо показати себе з найкращого боку, то для підстрахування ми використовуємо шпаргалку.

Сьогодні поговоримо про те, як правильно це робити. 

І почнемо ми з найважливішої ідеї: “Слухачі слідують реакції спікера”. Дозвольте вам пояснити свою ідею детальніше.

Коли ми опиняємося в центрі уваги, публіка не лише слухає нас, вона спостерігає за нашими емоціями та реакціями. 

Наприклад, якщо спікер несподівано подивиться в бік, то більшість слухачів (якщо не всі) обернеться в тому ж напрямку. За спікером спостерігають, він демонструє, як треба ставитися до того матеріалу, який він пояснює. 

підготовка публічного виступу

Підготовка публічного виступу та шпаргалки?

Усе дуже просто. Важливо, як ви їх оцінюєте. Хтось ставиться до них як до чогось не надто законного. Якщо такий спікер забуває, про що говорив, то, соромлячись і перепрошуючи, починає скоса шукати на зім’ятому папірці підказку – куди рухатися далі. 

Та є інші оратори, які ставляться до заздалегідь прописаного плану як до свого законного помічника, завдяки якому гарантовано зможуть  розповісти всі найцінніші ідеї. Якщо такий спікер втрачає хід думок, то просто підходить до столу, кидає погляд на план виступу і продовжує говорити далі.

Важливим є не питання: «Чи можна користуватися шпаргалкою?» – а те, як я ставлюся до шпаргалки? Це помічник чи заборонений прийом? Дозвольте собі користуватися підказками, і публіка теж дозволить це робити.

Кілька порад щодо того, як організувати нотатки. Адже, підготовка до публічного виступу охоплює етап створення плану презентації (це ще та шпаргалка).

Правило перше: мінімум тексту

Неодноразово зустрічався зі ситуацією, коли учасники курсу з ораторської майстерності на перші виступи прописують свою презентацію на кількох аркушах формату А4. Якщо вони щось забувають посеред виступу, то кілька хвилин шукають потрібні нотатки. Це не найкраща практика. Готуватися треба зовсім інакше.

Завдання шпаргалки – не підказувати, якими словами та фразами вам слід говорити. Завдання нотаток – зорієнтувати, про що говорити далі. Тому беріть зі собою на сцену план, а не конспект. При цьому зробіть кожен пункт максимально лаконічним. Завдяки цьому вам буде достатньо побачити необхідне слово чи словосполучення, щоб рухатися далі.

Правило друге: звільняйте руки

Можливо, вам доводилося бачити, як спікер увесь виступ тримав обома руками нотатки. При цьому він майже не жестикулював. Це позбавляє виступ енергії. Жестикуляція є для нас природною, і ми не думаємо про неї під час виступу.

Тому буде чудово, якщо ви покладете план виступу неподалік. За потреби ви завжди можете підійти та заглянути в нотатки.

Наприклад, відомий німецький мотиваційний спікер Бодо Шефер свої нотатки ставить на пюпітр по центру сцени. І це професійний спікер, виступами якого захоплюються люди по всьому світу. Ось уривок з його виступу.

Правило третє: експериментуйте

Звісно, не потрібно писати план на руці. Під час виступу вона може спітніти. Та й після виступу доведеться потиснути руку іншим людям – тут виникне незручна ситуація. 

Використовуйте слайди як допоміжний засіб. Кожен слайд, навіть якщо там є лише зображення, може підказати, про що говорити далі.

Доречно на озброєння взяти картки. Усе дуже просто – на кожній картці записуєте важливу тезу. Ось два сильні виступи наших українських спікерок – Ольги Богомолець та Юнони Лотоцької. Кожна з них використовує допоміжні матеріали, але при цьому їхні виступи не втрачають глибини та переконливості.

Підсумки

У публічному виступі одна мета – розкрити цінність вашої ідеї. І для її досягнення у пригоді може стати план виступу. Він має бути лаконічний, не заважати вам жестикулювати. І найголовніше: написаний вами план – це ваш помічник, а не контрабанда, яку ви потайки пронесли на сцену. 

Підготовка до публічного виступу може охоплювати процес створення “законних” шпаргалок, якими ви можете скористатися під час своєї презентації.

А якщо трапиться так, що ви забули, про що говорити далі, а під руками не буде ані плану, ані карток з тезами, то ось кілька стратегій, що допоможуть вам вийти сухими з води в цій незручній ситуації.


Онлайн-курс “Постановка голосу та мовлення”

Попереду у вас 4 тижні роботи над собою. За цей час ви:

  • розширите свій словниковий запас;
  • виробите стратегію розвитку власного голосу;
  • дізнаєтесь як влаштований голосовий апарат та за рахунок чого ви можете зробити свій глос сильнішим та приємнішим;
  • почнете бережніше поводитись з голосом (голосова гігієна);
  • відчуєте, що голос – це частина вас.
  

Схожі записи

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *