Парний публічний виступ

«Одна голова добре, а дві – краще» – спікери теж, інколи користуються цією порадою. І якщо сольний виступ – це перевірений часом формат, то парний виступ для багатьох може стати викликом.

Навіщо вам виступати в парі з іншим спікером?

Тут є багато переваг. Наведу лише деякі з них:

 • Легше втримувати увагу слухачів. Кожен з вас має свій власний стиль подачі. Коли ви передаєте слово своєму напарнику/напарниці, то виникає момент контрасту – інший голос, інший темп, інші емоції.
 • Ви можете подати більш якісний контент, якщо кожен зі спікерів має різні теми експертизи й може їх глибоко висвітлити.
 • Вас підстрахують. Якщо щось піде не так, вам необхідно лише дати сигнал іншому спікеру щоб він вийшов на передній план зі своєю темою.
 • Є час для перепочинку. В той час коли виступає ваш напарник, ви можете перевести дух та зібратися з думками для наступної частини виступу.
 • В парі ви можете навіть грати певні ролі. Це зробить ваш виступ ще динамічнішим та інколи драматичнішим. Ви ж бачили в кінофільмах як поліцейські розігрують схему «добрий-злий поліцейський»?
 • Ви почуваєте себе впевненіше на сцені, оскільки знаєте, що вас підстраховують.
 • Якщо один спікер не має почуття часу і захоплено розповідає про свою тему, то напарник може підказати йому про те, що варто повернутися до регламенту виступу.

Мій перший парний виступ

Він був доволі стресовим через його спонтанність. У 2014 році мене запросити провести майстер-клас для вчителів. Коли до початку залишалося хвилин 15 організатори повідомили мене та ще одного тренера про те, що у них змінилися плани – тепер не у кожного з нас було по одній годині, а була одна година на двох. Ось такий ось сюрприз.

За той час, що у нас залишився, ми домовилися з напарником про те, як об’єднаємо наші програми та скільки блоків буде у кожного. Це було ризиковано, адже у кожного була своя цілісна програма. Оскільки час до виступу ми повністю вклали в розробку нової програми, то часу на хвилювання не залишилося.

Сам виступ пройшов на ура – публіка навіть не здогадалась, що з ними займаються програмою, яка була створена студентським методом – в останній момент.

Формати виступу в парі.

Я виділяю два формати: рівноправний та модераторний. 

В першому випадку обоє спікерів знаходяться на сцені та довільно передають слово один одному. У цьому форматі необхідно добре підготуватися, щоб ваші виступи не були поодинокими пострілами коли кожен говорить за своє, а нагадували діалог – один спікер продовжує виступ попередника.

Модераторний виступ більше підійде для презентацій нових товарів чи проектів. У цьому випадку є один головний ведучий, який, як правило, є головою компанії чи цього проекту. Його роль розповісти про проект максимально просто і гарно. Він виступає в образі професійного маркетолога – розповідає чому цей продукт є класним, які його переваги над аналогами. Далі він передає слово іншим учасникам проекту, які працювали над ним – дизайнер, програміст, тестувальник.

Типовим прикладом такого виступу є презентації Стіва Джобса. Якщо ви дивилися хоча б одну з його презентацій, то згадаєте як першу половину виступу проводив Джобс – розповідав про новинки, проводив порівняння з конкурентами та версіями попередніх років. А вже у другій половині на сцені з’являлися інші представники яблуневої компанії. Стів Джобс представляє їх, потискає руку, а потім відходить у тінь, передаючи їм повну ініціативу.

Як передати ініціативу напарнику?

Варіантів є багато. Тут головне правило таке – чим помітніший сигнал – тим рідше його можна використовувати. Та все одно вам є з чого обирати:

 • поворот в напрямку напарника і погляд на нього;
 • погляд з кивком;
 • спікер, який хоче взяти слово робить крок вперед (виходить на передній план);
 • можна зробити паузу;
 • задати партнеру запитання, відповідаючи на яке, напарник починає свою частину виступу;
 • оголошення передачі ініціативи. Наприклад, ви можете сказати: «А про те, як реалізували цю ідею, розповість Сергій».
 • Зробіть завершальну інтонацію, яка дасть напарнику зрозуміти, що далі в справу вступає він.

Що робити, коли виступає напарник?

Це питання доволі часто виникає у тих, у кого попереду парний виступ. Коли говорите ви, то питання «що роботи?» не виникає. Тут все просто – розмовляти з публікою. А ось коли ви передали ініціативу і продовжуєте залишатися на сцені, починає з’являтися дискомфортне відчуття.

Та, насправді, тут все дуже просто.

Ви можете зробити крок назад, щоб змістити повністю фокус на свого напарника, і продовжувати дивитися на нього. Це необхідно для того, щоб якщо на вас гляне хтось із зали, то своїм поглядом ви скеруєте, куди їм варто дивитися.

Важливо в такі моменти невербально демонструвати підтримку ідей свого напарника. Кивання головою час від часу буде цілком достатньо.

Якщо його «понесло» не туди, і ви здивовані його маневром, не поспішайте продемонструвати своє здивування чи невдоволення. На це у вас буде час по завершенню вашої презентації. А зараз все, що ви можете зробити – це взяти ініціативу на себе та повернути виступ у заплановане русло.

Висновки

Парні виступи не такі популярні та вимагають хорошої підготовки. Пам’ятайте, що саме завдяки ним, ви зможете зробити виступ динамічнішим та енергійнішим (особливо, якщо він триває довго). Наприклад, і на місячному курсі і на інтенсиві, учасники обов’язково проводять парні презентації. Вони розробляють свій виступ командою, розподіляючи кожному спікеру свою роль, а потім – втілюють в життя заплановане.

Бажаю вам якомога раніше спробувати виступ у парі. Лише так ви відчуєте наскільки крутішими зможуть стати презентації, коли ви з пів слова розумієте свого напарника.

P.S. А якщо у вас попереду вже запланована така презентація, то перечитайте цей допис ще раз і виділіть ті поради, якими ви скористаєтесь. 

P.P.S. Вашому напарнику теж варто прочитати цей допис.


Онлайн-курс “Постановка голосу та мовлення”

Попереду у вас 4 тижні роботи над собою. За цей час ви:

 • розширите свій словниковий запас;
 • виробите стратегію розвитку власного голосу;
 • дізнаєтесь як влаштований голосовий апарат та за рахунок чого ви можете зробити свій глос сильнішим та приємнішим;
 • почнете бережніше поводитись з голосом (голосова гігієна);
 • відчуєте, що голос – це частина вас.
  

Схожі записи

Один коментар

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *