Публічний виступ. 7 фатальних помилок початківців
Публічний виступ може бути фатальним, якщо спікер не враховуйте базові поняття проведення презентації.
Не робіть цього і позбудетесь великої кількості стресу, якого і так багато в публічних виступах. Пропоную вашій увазі добірку зі 7 помилок, яких варто уникати, щоб не поставити хрест на своєму ораторському майбутньому.
Публічний виступ та хиби
З попередніх дописів ви вже дізналися про те, як можна розвинути навички спікера. Я навіть описав вправи, які використовую на курсі з публічних виступів. Це була порція позитиву. Та не завжди варто говорити лише про позитив, як ви пам’ятаєте, біль теж має бути, бо він рухає нас повсякчас. Тому сьогодні приділимо йому місце в нашому блозі.
Отож зустрічайте сімох вершників ораторського апокаліпсису. Без них публічний виступ буде святом вашого життя, а не виходом на ешафот.
1. Початківець
Спікер виступає хаотично і перескакує з ідеї на ідею – починає розповідати про переваги продукту, потім перестрибує на розповідь про те, як прийшла ідея створити продукт, знову повертається до переваг.
Здебільшого причиною хаотичного публічного виступу є неякісна підготовка – недотренувався або перетренувався. У першій ситуації спікер наповнює свій виступ контентом у процесі говоріння. У другій – він надто багато тренувався в останній момент, що призвело до перетренованості.
Згадайте, як готуються спортсмени до змагань. Вони регулярно тренуються і відповідально ставляться до режиму. Та перед змаганнями лише розігрівають м’язи для того, щоб бути в оптимальній фізичній формі. Те саме і з нами: напередодні виступу не потрібно проводити виснажливі репетиції. Просто перегляньте план, щоб розуміти, що за чим йде.
2. Лектор
Бувають спікери, які настільки захоплюються своєю темою, що навіть забувають про аудиторію. Якби усі слухачі водночас вийшли, то спікер і не помітив би цього. Підозрюю, що такий публічний виступ може перетворитися на суцільний кошмар.
Відсутність контакту зі слухачами – це повний набір промахів. Но них належать і складна професійна мова, і відсутність зорового контакту, і суха технічна мова, і ще багато усього.
Додавайте історії з життя – без сторітелінгу немає ефективного навчання.
3. Бібліотекар
Деякі спікери в пориві натхнення вибудовують свій виступ так, щоб дати якомога більше цінних ідей. Уявіть, що ви на виступі, який триває 15 хвилин і називається «99 лайфхаків публічного виступу». На якому пункті цього списку ви відчуєте, як ваш мозок закипає і відмовляється сприймати нову інформацію? Тому краще взяти меншу кількість ідей, але подати їх так, щоб публіка запам’ятала їх.
4. Лінивець
Вам доводилося бачити спікера, у якого був вигляд, немов він недавно вагон мішків з цементом розвантажив? Він ледь ходив по сцені, говорив мляво, і не завжди можна було розібрати, що він сказав? Зарплата чи лопата? Можливо, він так хвилювався стосовно цього виступу, що не зміг заснути цієї ночі. А можливо, він за звичкою добряче наївся перед сном і уві сні рахував подвійні чізбургери, які збивав з веселки картоплею фрі. Якою б не була причина, результат у нас один – в’ялий спікер, якому годі розраховувати на те, що за ним (за його ідеєю) хтось піде.
Перед тим як розпочати свій публічний виступ подбайте не лише про матеріал, але й про себе. Млява, неенергійна, апатична подача можна вбити навіть першокласні ідеї. З поміж тисячі порад та лайфхаків є три інгредієнти високої продуктивності, які пройшли перевірку часом: здорове харчування, фізична активність, повноцінний сон. Повсякденне життя зі своїм ритмом та спокусами (шоколад, випічка та фастфуд) не завжди дозволяє пам’ятати про ці три складники енергійного життя. Та якщо ви бажаєте бути енергійними, то подбайте про легку вечерю напередодні виступу і заплануйте 8 годин сну. Перед виступом усе це буде не розкішшю, а життєвою необхідністю.
5. Актор
Такий спікер прочитав кілька розумних книжок і вирішив усе це втілити в життя. Він хоче якомога скоріше стати крутим в ораторському мистецтві та не має часу на те, щоб поступово відпрацьовувати кожну техніку окрему. Це для слабаків. Він обраний і зможе за місяць навчитись того, чого інші вчаться роками.
Який результат такого ривка?
Штучний публічний виступ з присмаком пластику, «правильна» жестикуляція, виразні паузи, запитання до публіки, які не вписуються у сам виступ. Усе нагадує пластикові фрукти, які колись люди тримали вдома. Здалеку виглядало красиво, але достатньо було наблизитись, щоб побачити що все це просто красивий пластик, завдання якого одне – справляти враження.
6. Недофінішер
«І це все?» – подумаєте ви, коли спікер несподівано завершить свій виступ класичною фразою: «Дякую за увагу»…, – якщо взагалі скаже навіть таке, а не просто піде зі сцени. Як не дивно, але ще досі є люди, які забувають, що є структура для публічного виступу. І саме завдяки їй можна скласти першокласний виступ, який публіка полюбить.
Та інколи спікер виступає, як вміє. Трішки хаотичний, десь збивається з думки. Та публіка готова йому пробачити, бо очікує від нього щось цінне. І тут, посеред публічного виступу, не довівши думку до логічного завершення спікер дякує за увагу. Жодних підсумків, жодних натяків на те, що буде відповідати на запитання публіки. Радий що таких випадків стає все менше та менше.
7. Службовець
Найбільш провальну помилку залишив на завершення. Суть її в тому, що спікер виступає лише тому, що треба виступити. Сама ідея для нього не є цінною (можливо, він просто не бачить цієї цінності). Коли такий спікер сходить зі сцени він видихає з полегшенням і подумки (а інколи в голос) каже: «Фууу, відстрілявся». Коли тема вам не близька, то публічний виступ буде для вас черговим виходом на ешафот, де кат та петля буде очікувати на нього. Якщо ідея вас не запалює, не пробуджує у вас пристрасне бажання поділитися нею, якщо ви не маєте бачення того, як ви можете на краще змінити життя людей, то відмовляйтеся від виступів.
Ваші слухачі платять за виступ часом свого життя, який вони провели, слухаючи вас. Цінуймо час один одного та використовуймо ораторське мистецтво лише для того, щоб ділитися справді цінними ідеями.
Якщо ви не знаєте, як знайти таку тему, щоб публічний виступ запалював і вас і вашу аудиторію, то саме для вас я написав ось цей допис. А якщо тема вашого виступу визначена наперед і взаємності між вами й нею немає, то, можливо, необхідно дати шанс цій темі.
Висновки
Я не знаю, чи впізнали за собою хоча б одну з цих ораторських хиб, та переконаний, що за час читання цього допису, у вас виникла хоча б одна ідея стосовно того, як ви можете зробити свій публічний виступ кращим.
А якщо є ще якість ораторські гріхи, про які я не написав, додайте їх у коментарях. Буду радий про них прочитати.
Онлайн-курс “Постановка голосу та мовлення”
Попереду у вас 4 тижні роботи над собою. За цей час ви:
- розширите свій словниковий запас;
- виробите стратегію розвитку власного голосу;
- дізнаєтесь як влаштований голосовий апарат та за рахунок чого ви можете зробити свій глос сильнішим та приємнішим;
- почнете бережніше поводитись з голосом (голосова гігієна);
- відчуєте, що голос – це частина вас.
Один коментар