|

Як робити безвідмовні компліменти?

Томас Фуллер, англійський літератор, дуже влучно підмітив, що компліменти нічого не вартують, але багато хто дорого платить за них.

Усе в нашому житті побудовано на відносинах. Вміння спілкуватися та бачити в людях, що нас оточують, позитивні риси допомагає розвиватися як нам так й іншим.

Компліменти є невід’ємною частиною мистецтва спілкування. Саме завдяки їм ми легко можемо підняти настрій колезі по роботі, підтримати друга у миті сумнівів, адже компліментом можна підняти самооцінку людини.

Перед тим як ми перейдемо до перевірених часом рецептів створення компліментів нумо визначмось з поняттями. Якщо зазирнути до Вікіпедії, то можна знайти таке визначення: «Компліме́нт (фр. compliment) — це особлива форма похвали, вираз схвалення, поваги, визнання або захоплення; люб’язності, приємні слова, утішний відгук, відфільтровані лестощі.»

Як на мене, то знайдене визначення не надто точно передає саму суть компліменту, тому пропоную вам визначення з книги Віктора Шейнова «Безвідмовний комплімент» –«Комплімент – це невелике перебільшення достоїнств людини, про які їй приємно почути.»Слово «невелике» має важливе значення – саме воно є кордоном між компліментом та лестощами.

Ознаки безвідмовного компліменту

Щирість. Ми захоплюємося людьми, які поводять себе щиро та невимушено. Цей внутрішній стан передається нам, і у цьому є щось особливе. Згадайте, які відчуття виникають у вас коли ви бачите немовля. Інколи складається враження, що люди при одному погляді на маленьку дитину самі стають дітьми. Щирість захоплює.

Оригінальність. Коли ви одягаєте нову сукню чи костюм, то цілком очікувано, що оточуючі вас люди будуть це помічати. Перший комплімент ви приймете із захопленням, другий – з вдячністю, але що буде коли ті самі слова ви почуєте сорок разів за вечір? А тепер уявіть, що ви та людина, від якої сороковий раз чують слова «у вас сьогодні красива сукня».

Лаконічність. Пам’ятайте про сестру таланту. Сприймайте компліменти як приправу – вони додають нових відтінків спілкуванню.

Як обрати ціль для компліменту?

Пропоную вашій увазі три основні джерела для компліментів.

Найпростішим варіантом є висловлення свого відношення до деталі зовнішності. Тут необхідно бути обережним. Оскільки це найлегший спосіб зробити комплімент – ймовірно що більшість вхопляться саме за цей варіант.

Тут і настає час проявити усю креативність, що дрімає у вас.

Більш складним варіантом є озвучення свого захоплення рисою характеру співрозмовника. Тут вже необхідно бути більш спостережливим або обізнаним.

Якщо ви бажаєте почати знайомство з бажаною людиною саме завдяки такому компліменту, то варто спочатку дізнатися побільше про цю людину.

Найскладнішим видом компліментом є розповідь про свої почуття. Не прийнято в нашому суспільстві говорити про почуття.

Це сприймається багатьма як прояв слабкості.

Можливо, це пережитки культури радянського союзу, котра поступово відмирає протягом вже третього десятиріччя.

Цей вид компліментів є одним з найуніверсальніших. Чому?

Та тому, що перші два види стосувалися того, що безпосередньо належить вашому співрозмовнику, а отже можуть бути заперечення.

– Ця краватка підкреслює ваше відчуття стилю.

– В сьогодні прекрасно виглядаєте.

Коли ж ви говорите про власні відчуття (а говорите ви, звісно, щиро), то заперечувати нічому. Просте «радий вас бачити» у поєднанні з щирою посмішкою та прямим поглядом, може задати позитивний тон усьому дню.

Перевірені часом рецепти

Перед тим, як ми перейдемо до формул компліментів, хочу поділитися тим, звідки з’явилася ідея створити цей допис. Сам я проводжу тренінги з ораторської майстерності, на яких кожен з учасників має змогу удосконалити свої навички публічних виступів, навчитися ладнати зі страхом та хвилюваннями, лаконічніше висловлюватися та ефективно підбирати аргументи для переконання.

Але ораторська майстерність не обмежується лише публічними виступами – тут є ще багато маленьких за розміром, але не цінністю тем. І першою темою, яка спала мені на думку, була тема компліментів. Саме тому перед вашими очима цей допис.

А тепер до формул.

Talking Things Over

Оберіть об’єктом для компліменту те, чим людина гордиться. Спортсмен – перемоги. Бізнесмен – бізнес. Колекціонер – об’єкт колекціонування (монети, марки, автомобілі). Батьки – діти.

Будьте посередником компліментів. Якщо під час розмови з другом, він позитивно відгукнувся про третю особу, то не треба берегти ці слова в собі – передайте їх тому, про кого вони були сказані.

Зробіть антикомплімент собі, висловивши своє захоплення співрозмовником:

– Я за день і половини не роблю з того, що ти встигаєш зробити до обіду.

Попросіть поради. Звертаючись за підказкою до людини, ми тим самим демонструємо їй своє визнання її експертності в цій темі.

– Поділися рецептом печива, яким ти звела нас з розуму на своєму дні народження.
– Підкажи, будь ласка, як тобі вдається бути завжди у такій прекрасні фізичній формі?

Порівняйте співрозмовника з людиною, яка для неї є авторитетом. Тут звичайно необхідно бути обізнаним з уподобаннями вашого друга чи подруги. Адже можна порівняти чоловіка з Аленом Делоном в молодості, але чи він знає хто це такий…

Зробіть комплімент на контрасті. Тобто спочатку ви говорите «мінус», а потім пояснюєте це як «плюс».

– Я тобі співчуваю (мінус), мабуть, важко жити з таким досконалим відчуттям стилю (плюс)? Щоб знайти хорошу річ, доводиться багато шукати.

Зробити прихований комплімент. Цей спосіб дуже і дуже креативний. Велику роль тут відіграють як ваші взаємовідносини з людиною, так й інтонація, з якою ви скажете цей комплімент.

– Чи вільна ще посада керівника вашого фан-клубу?

І на завершення ще кілька прикладів.

– Вашому відчуттю прекрасно можна тільки позаздрити.
– Захоплююся вашої витримкою.
– У вас відмінне почуття часу.
– Бачу ви часу дарма не гаєте… на відміну від мене.
– А ви професіонал своєї справи.
– Ви вмієте приємно здивувати.
– Завжди з нетерпінням очікую на нашу зустріч.
– А курси кулінарії ви планували проводити? Якщо так, то повідомте мене про набір.

Епілог

Слово починається з думки. Комплімент починається з відношення до людини.
Бажаю вам оточувати себе людьми від яких ви у захваті. А якщо у захвати, то, будь ласка, не мовчіть про це!

І на завершення одна з найкращих короткометражок про ту силу компліментів, якою володіє кожен з нас. Приємного перегляду!

https://www.youtube.com/watch?v=JPG2EzGDPTk


Онлайн-курс “Постановка голосу та мовлення”

Попереду у вас 4 тижні роботи над собою. За цей час ви:

  • розширите свій словниковий запас;
  • виробите стратегію розвитку власного голосу;
  • дізнаєтесь як влаштований голосовий апарат та за рахунок чого ви можете зробити свій глос сильнішим та приємнішим;
  • почнете бережніше поводитись з голосом (голосова гігієна);
  • відчуєте, що голос – це частина вас.
  

Схожі записи

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *