fbpx

Публічний виступ. Як обрати тему?

Оратор – це людина, яка говорить. Вміти красиво розповісти про будь-що – це зовсім не ціль для проходження місячного курсу з ораторської майстерності. Навіть якщо навчитесь професійно та зі знанням справи говорити про ніщо, але не це головне. Публічний виступ для оратора починається з бажання сказати щось, що буде цінним для слухачів.

Інколи, на тренінгу виникає питання про те, яку тему для виступу обрати. І ця ситуація трапляється доволі часто. Основна порада звучить так: тема Вашого виступу лежить на перетині ваших інтересів та інтересів Ваших слухачів. Ось кілька напрямків для пошуку теми виступу:

  1. Порада з життя (як кинути палити, як почати бігати зранку, як обрати каву/чай, як дешево подорожувати Європою, як ефективніше вивчати англійську мову, як обрати велосипед/фотокамеру/тощо).
  2. Хобі (чому варто займатися стрільбою з лука, грою в шахи, настільним тенісом)
  3. Історія з життя, яка Вас чогось навчила (не гладити незнайомих собак, не перевищувати швидкість, бути обережним з хот-догами).
  4. Запропонуйте ідею та наведіть кілька аргументів на її захист (необхідно більше часу проводити з родиною, розумно поводьтеся з грошима, тощо). Це також може бути професійна порада.
  5. Якщо найближчим часом Вам потрібно виступити на семінарі чи конференції, провести тренінг чи майстер-клас, виголосити тост чи промову, то зробіть це під час тренінгу.

Пам’ятайте – оратор починається з бажання сказати щось цінне для слухачів.

Якою має бути тема?

Найкраща тема для вашого виступу – це тема, яка знаходиться на перетині інтересів – ваших та вашої аудиторії. Основне завдання – власне знайти те, що лежить на перетині цих двох елементів. Визначення цих елементів дуже важливе для вдалого виступу.

Для початку сядьте та випишіть список усіх тем, які вас зачіпають: як у професійному плані, так і особистому. П’яти хвилин буде достатньо для того, щоб знайти потрібні – це теми, які одразу спадуть вам на думку. Та, якщо ви маєте достатньо часу, то пропоную взятися і зануритись у цю тему хоча б на пів години. Звісно, з вимкненим телефоном та соцмережами. Якщо ми говоримо про професійні теми, то тут усе просто – говорите про те, у чому маєте найбільше досвіду, про те, що у вас добре виходить.

З особистими темами трішки складніше – тут необхідна спостережливість та чесність. Що вас виводить з рівноваги? Над чим у собі ви хотіли б попрацювати? Наприклад, я одного разу усвідомив, що мене зачіпає тема «мотиваційна складова у публічних виступах». Мені захотілось показати людям, що до цієї категорії належать не лише виступи Ніка Вуйчіча, Бодо Шефера чи Ентоні Роббінса. До цієї когорти належить кожен спікер, який ставить перед собою ціль, не просто поінформувати, а створити у слухачів бачення актуальної та бажаної цілі і, тим самим, мотивувати їх до дії. 

Завдання проінформувати слухачів простіше. Спікер був послідовним і зрозумілим? Його виступ вдався. Якщо ж ми все розповіли і пояснили, але опісля ніхто так і не скористався отриманими знаннями, то для спікера це провал. Навіть якщо після його виступу слухачі аплодували стоячи.

Нам легко визначити ефективність «проінформувати» – робите опитування, проводите тести на розуміння і, вуаля – оцінка вашої роботи перед вами. З «мотивувати» не все так просто. Інколи людина може втілити почуту ідею через місяць чи, навіть рік, після вашого виступу. І вам залишається вимірювати успішність виступу за кількістю відгуків людей, які діляться своїми досягненнями у соціальних мережах чи надісланих вам особистих повідомленнях чи електронних листах.

Та якими б складними не були мотивуючі виступи, я закликаю вас використовувати саме їх. Так, вони потребують більше зусиль – як в плануванні, так і у реалізації. Так, вони накладають більше відповідальності. Та саме вони допоможуть вам знайти однодумців та більше можливостей змінити цей світ на краще.

Моя тему для виступу є банальною…

У цьому світі насправді не так багато  оригінальних, по своїй суті, ідей. З часів Стародавнього Риму та Стародавньої Греції, в яких зароджувалися публічні виступи, як мистецтво, у потребах людей не відбулося багато змін. Змінились способи їх задовольняти, але не сама суть. Ми хочемо реалізувати себе, ми хочемо поваги та визнання. Стрімкий розвиток техніки змінює суспільство та створює нові теми, але головні запитання, на які людство шукає відповідь – залишаються тими самими. Чи ці теми є банальними? Можливо. Чи про них уже не треба говорити? У жодному разі. Є дві причини, які дозволяють говорити на тему, на яку, здавалося б, уже все сказано.

По-перше, ваш особистий досвід робить вашу подачу унікальною. Саме тому, я завжди раджу своїм клієнтам розкривати у виступі своє бачення вирішення проблеми, через додавання персональних історій. Розповідайте, як ви зіштовхнулися з проблемою, які були наслідки, як ви вийшли з цієї ситуації та яких висновків дійшли.

По-друге, є різниця між знанням та усвідомленням. Яка різниця? Знання статичні – вони просто є, лежать собі в окремо виділеній комірчині, архіву вашого мозку. І все, більше нічого. Просто займають своє ліжко-місце у вашому готелі. Ще й споживають енергію. А от усвідомлення – це вже динаміка. Усвідомлення – це знання помножене на мотивацію. Більшість курців знають про те, що куріння вбиває. Та вони нічого не роблять. Просто подумки себе картають, коли купують чергову упаковку цигарок та читають славнозвісні попередження. Хтось навіть себе втішає тим, що «якщо прочитав, то значить у мене добрий зір». Усвідомлення породжує дію – кинути палити, чи, наприклад, звільнитися з роботи, яка не приносить жодного задоволення.

Звісно, якщо ви вибрали тему «вплив карет на інфраструктуру міста», то мушу попередити про те, що ви запізнилися на декілька століть. У всіх інших випадках – тема заслуговує на те, щоб ви нею поділилися. Якщо тема стосується вашого особистого пережитого досвіду і є люди зі схожою проблемою, але вони не знають, що її можна вирішити (або не варто вирішувати) вашим способом? Що ж, це  і є той знак, якого ви чекали, це той сигнал з космосу, що цією темою необхідно поділитися.

БЕЗКОШТОВНО
Дізнайся 7 дієвих способів, що допоможуть тобі позбутися страху та хвилювання перед виступом.
Скачати

Leave a Reply

БЕЗКОШТОВНО
Дізнайся 7 дієвих способів, що допоможуть тобі позбутися страху та хвилювання перед виступом.
Скачати