Публічний виступ. Сила паузи

Цього разу хочу з вами поділитися уривком з твору неперевершеного оповідача Марка Твена, у якому він розповідає про мистецтво паузи. То ж уривок з книги “Як розповідати історії” (1895):

… Четверте – це пауза.

Артімес Уорд особливо широко використовував третій [уміння ненароком підкинути смішну фразу] і четвертий [пауза] прийоми. Він з великим піднесенням починав розповідати якусь історію, роблячи вигляд, що вона йому здається страшно цікавою; потім казав вже менш упевнено; потім наступало розгублене мовчання, після якого він, начебто розмірковуючи сам з собою, кидав фразу, яка не має нічого спільного з тим, про що він говорив раніше. Ось вона-то і була розрахована на те, щоб зробити вибух, – І вона робила це.

Наприклад, він починав, захлинаючись, збуджено розповідати:

– Ось знав я одного чоловіка в Новій Зеландії, у якого в роті ні єдиного зуба не було …

Тут порушення його згасає, настає мовчання; після такої задумливої паузи він мляво вимовляє, ніби про себе:

– І все ж ніхто краще його не грав на барабані …

Пауза – це прийом виняткової важливості для будь-якої розповіді, і до того ж прийом, що використовується в оповіданні неодноразово. Це річ чутлива, делікатна, і в той самий час річ слизька, зрадницька, бо пауза повинна бути потрібної тривалості, не довше і не коротше, – інакше ви не досягнете мети та тільки наживете неприємності. Якщо зробити паузу занадто довгою, то ви втратите момент, слухачі встигнуть зметикувати, що їх хочуть вразити чимось несподіваним, – вже тоді вам, звичайно, не вдасться їх вразити.

Мені доводилося розповідати з естради страшну негритянську історію, в якій прямо перед коронною фразою була пауза. Так ось ця пауза і була найважливішим місцем у всьому оповіданні. Якщо мені вдавалося точно розрахувати її тривалість, то я міг вигукнути кінцівку досить ефектно, для того, щоб яка-небудь вразлива дівчина з публіки видала легкий зойк і схопилася з місця, – а цього я і домагався. Історія ця називалася “Золота рука”, і розповідали її наступним чином. Можете і самі попрактикуватися, але стежте, щоб пауза була належною довжини.

ЗОЛОТА РУКА

Жив собі в преріях один старий Злидень, і жив він один, зовсім один, тільки що ось дружина. Ну, а трохи згодом і дружина померла у нього, і він поніс її, поніс далеко в прерії і там закопав. А в неї, значить, одна рука була золота – ну чисте золото, від самого плеча. А він був страх який жадібний, до того, це означає, жадібний, що цілу ніч після цього не міг заснути, так йому хотілося цю руку собі взяти.

І ось опівночі відчуває: ну немає просто більше у нього терпіння, і тоді він встав, встав, це означає, взяв свій ліхтар і пішов, а на дворі заметіль була, заметіль … пішов і викопав її з могили і забрав її золоту руку. А після так ось нагнув голову – проти вітру – і побрів, побрів, побрів через сніг. І раптом як зупиниться (тут потрібно замовчати з переляканим виглядом і почати прислухатися), а після і каже:

 – Господи боже милостивий, що ж це таке?

Слухав він, слухав, а вітер все дзижчить (тут стисніть зуби і наслідуйте жалібно завивання вітру) – вжжжжж-ж-ж, вз-з-зз; а потім з того, значить, боці, де могила, – голос, навіть не голос, а ніби вітер упереміж з голосом, не зрозумієш навіть, що до чого:

   – Вж-ж-ж-жжж! Х-т-о в-з-з-з-яв м-о-ю-у-у з-з-з-о-л-от-у-у р-у-у-у-ку? Вжж-ДЗЗ! Х-т-о-о в-з-зя-в м-о-ю- з-з-о-л-о-т-у-у р-у-к-у-у?

(Тут ви починаєте тремтіти всім тілом.)

Він затремтів і затрясся і каже:

 – О Боже!

Тут вітер задув його ліхтар, а сніг, значить, в обличчя йому наліпили так, що прямо дихати не можна, і він пошкандибав, по коліна в снігу, до будинку, трохи живий; а після знову, значить, почув голос і (пауза) … тепер цей, значить, голос прямо за ним іде!

 – Вжж-жжж-ззз! Х-т-о-о в-з-з-я-в м-о-ю-у-у з-з-з-о-л-о-т-у-у-у р-у-у-к-у-у?

А коли, значить, дійшов він до вигону, то знову чує голос – ще ближче, все ближче і ближче, а кругом і буря, і темрява непроглядна, і вітер. (Повторіть завивання вітру і голос.) Добрався він це до дому – і швидше наверх; хлоп в ліжко – і накрився ковдрою з головою, і лежить, значить, тремтить весь і трясеться – і потім чує: воно тут, у темряві, – все ближче і ближче. А потім чує (тут ви замовкаєте і прислухаєтеся з переляканим виглядом) … топ-топ-топ – піднімається сходами! А потім замок – клац! І тут уже він зрозумів, що воно в кімнаті!

А потім він відчув, що воно коло його ліжка стоїть. (Пауза.) А після зачув, що воно над ним нахиляється, нахиляється … у нього аж дух зайнявся від страху! А потім … потім щось х-о-л-л-о-о-д-н-е, прямо біля обличчя!

(Пауза.)

А після, значить, голос прямо йому у вухо:

– Х-т-о в-з-я-в м-о-ю … з-о-л-о-т-у-у … р-у-к-у?

Ви повинні промовити цю фразу особливо жалібно й докірливо, після чого потрібно не кліпаючим важким поглядом зупинитися на особі якого-небудь найбільш захопленого розповіддю слухача – найкраще слухачки – іпочекати, щоб ця страхітлива пауза переросла в глибоке мовчання. І ось коли пауза досягне належної тривалості, потрібно несподівано вигукнути прямо в обличчя цієї дівчини:

 – Ти взяла!


Онлайн-курс “Постановка голосу та мовлення”

Попереду у вас 4 тижні роботи над собою. За цей час ви:

  • розширите свій словниковий запас;
  • виробите стратегію розвитку власного голосу;
  • дізнаєтесь як влаштований голосовий апарат та за рахунок чого ви можете зробити свій глос сильнішим та приємнішим;
  • почнете бережніше поводитись з голосом (голосова гігієна);
  • відчуєте, що голос – це частина вас.
  

Схожі записи

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *