Сьогодні поговоримо про те, які книги з ораторського мистецтва варто прочитати. Хоча книжок з риторики є неймовірна кількість, у цьому дописі я розповім про українськомовні праці, які не потрапили в категорію підручників… хоча буде один виняток з правила. Та про це згодом.
Одразу попереджаю: не очікуйте на хіт-парад видань, бо кожна книжка по-своєму крута. Тому поділюся своїми враженнями від кожної з них, а вже що купувати – то рішення за вами.
Усі книжки з риторики, які потрапили до цього допису, я поділив на три категорії.
Копаємо вшир – категорія книжок, автори яких поставили за мету охопити багато підтем публічних виступів. Ці книжки чудово підійдуть вам, якщо ваше життєве кредо: “перше, друге та компот”. Якщо ви полюбляєте комплексний підхід, то вам саме сюди.
Копаємо вглиб – це книжки, які беруть вузьку тему і розкривають її максимально детально. Представниці цього виду будуть затребуваними професіоналами, які не перший рік споживають свій ораторський хліб. Тут у вас буде можливість замість того, щоб перекопати гектар поля, почати копати вглиб і, можливо, відкрити нафтову свердловину.
Приклади – остання група ораторської літератури, яка містить різноманітні збірки промов. Якщо ви шукаєте натхнення, шукаєте зразок публічного виступу або бажаєте самостійно зануритися в аналіз публічних промов з метою віднайти цікаві техніки, то тут ви знайдете саме те, що шукали.
Це перша україномовна книжка з риторики, яка потрапила до мої рук. Автор книжки Роман Кушнір створив збірник ораторських вправ, що ввібрав величезну кількість різноманітних технік і філософських підходів.
Ця книжка для мене є унікальною й тим, що з неї я вперше довідався про техніки роботи зі «складними» слухачами. Роман назвав цей розділ «Реакція на психологічне каміння». Тут ви дізнаєтеся не лише про те, як діяти оратору в скрутних ситуаціях, але й переосмислите ресурсність таких не вельми приємних подій, як образи та негативний стан співрозмовника.
Завдяки великій кількості філософських роздумів і притч книжка легко сприймається, а ідеї довго залишаються у голові.
Висновок: книжка стане у пригоді як для початківців, так і для професіоналів, які мають на меті переглянули свої погляди на те, що таке риторика.
Придбати книжку можна на сайті автора.
P.S. Книжку інколи можна придбати на OLX.
Ця книжка про ораторське мистецтво була написана ще на початку цього тисячоліття. Написана максимально простою мовою і читати її одне задоволення.
Завдяки цій книжці одесит Радислав Гандапас буквально увірвався у світ публічних виступів сусідньої держави. Хоча з того часу він написав ще багато книжок, але жодна з них, за словами автора, за популярністю не зрівняється з його «камасутрою».
У цієї книжки, на мою думку, є лише один мінус – багато самопіару, до якого Радислав завжди був схильний. Можливо, це й дозволило йому створити такий сильний персональний бренд в темі риторики. Та якщо ви шукаєте можливість просувати власну експертність через авторство книжок, то тут знайдете багато прийомів, які можна змоделювати.
Висновок: книжка ідеально підійде для початківців та для людей, що шукають приклади самопіару через авторство.
Придбати книжку можна тут: на сайті видавництва Моноліт, Книгарня Є, Yakaboo.
Коли на курсі «Сучасна ораторська майстерність» мене запитують про те, що варто почитати про риторику, то раджу саме цю книжку. Лаконічна теорія дає змогу швидко скласти в голові всі фрагменти пазлу в цілісну картину під назвою «професійний публічний виступ».
Про цю книжку писати найважче, адже, як автор цього творіння, не можу оцінити об’єктивно переваги та недоліки. Для батьків їхні діти найкращі у світі, і нічого з цим не поробиш 🙂 Тому розповім про ідеї, якими керувався, пишучи «WOW-виступ».
Які особливості цієї книжки?
По-перше, я хотів не просто описати техніки, а запропонувати ще й відеоприклади. Завдяки цьому ви не лише дізнаєтесь, що варто робити, але й побачите, як це роблять інші оратори у реальному житті. Саме тому для книги я створив окремий сайт, на якому зібрано понад 50 відеоприкладів. Вам залишається лише сфотографувати QR-код на полях книжки, і відео миттєво відкриється на вашому телефоні.
По-друге, тут ви знайдете детальну інформацію на такі теми, як «гумор» та «сторітелінг». Мені цього дуже не вистачало в інших книжках з ораторського мистецтва.
По-третє, я намагався писати книжку в розмовному стилі. І хоча після проходження кількох коректур з тексту книжки вилучили багато жартів, відчуття діалогу все одно залишилося.
До речі, якщо бажаєте отримати свій примірник з автографом, то можете про це написати в коментарях до цього допису і я вам надішлю книжку вже найближчим часом.
Висновок: книжка буде до смаку як початківцям, так і тим, хто вже давно опанував ази і шукає ідеї для вдосконалення власного ораторського стилю.
Придбати книжку можна тут: на сайті автора, на сайті видавництва Моноліт, Книгарня Є, Yakaboo.
Ця книжка не могла не з’явитися, адже платформа TED уособлює всю силу риторики. Мільйони людей завдячують своїм натхненням спікерам, яких вони віднайшли завдяки цьому глобальному проєкту. Тисячі людей успішно запустили власні проекти завдяки тому, що скористалися можливістю поділитися власною ідеєю на цій платформі.
Свого часу Кріс Андерсон, керівник платформи TED, мав на меті створити повноцінний підручних з публічних виступів, що надихають. Завдяки видавництву «Наш формат» круті ораторські ідеї Кріса стали доступними для українців.
Книга сповнена великої кількості порад щодо того, як зробити професійний виступ, що не залишить байдужим жодного слухача. А ще тут ви знайдете велику кількість рекомендацій щодо того, які TED-виступи варто переглянути.
До речі, у блозі є окремий допис, який я присвятив книзі «Успішні виступи на TED». Переходьте за покликанням – там ви знайдете кілька найцінніших порад з цієї книжки.
Висновки: читати кожному.
Придбати книжку можна тут: на сайті видавництва НашФормат, Книгарня Є, Yakaboo.
Книжка з найбільшою кількістю ілюстрацій. Навіть важко сказати, що з цією книжкою треба робити, – читати чи дивитися 🙂 Та як би ви не сприймали інформацію з цієї книжки, приготуйтеся до того, що поглиблювати свої знання ви будете саме у вмінні грамотно вибудовувати структуру свого виступу.
Ден Роум проведе вас крок за кроком через чотири види презентацій: звіт, пояснення, пропозиція та драма. Завдяки автору ви зрозумієте особливості кожного виду структури.
Поглянувши на обкладинку, ви відразу відчуєте особливість стилю подачі автора – легко, наочно та з гумором. І щоб в одній книзі поєдналися такі характеристики, автору, мабуть, довелося добряче попрацювати. За легкістю подачі заховані глибокі ідеї та детальні пояснення.
У книзі є багато прикладів, що дають змогу зрозуміти усі тонкощі укладання своєї ідеї у чітку структуру.
Висновок: книжка стане чудовим компаньйоном для будь-якої представниці з розділу «Копаємо вшир». До речі, зараз про них і поговоримо.
Книжку можна придбати тут: сайт видавництва Vivat, Книгарня Є, Yakaboo.
Це єдиний підручник, який увійшов до цієї підбірки ораторської літератури.
Чому саме він?
Та тому що, не зміг втриматися, щоб не розповісти вам про цю книжку, яка, на мою думку, є унікальною – автор вирішив у своєму творінні зосередитися на техніках розвитку мовлення (розвиток дикції, постановка дихання, робота над покращенням роботи резонаторів). Тут ви знайдете понад 200 вправ, більшість з яких орієнтовані на розвиток професійного ораторського мовлення.
Де знайти книжку?
Довгий час шукав книжку по книгарнях, інтернет-магазинах, фейсбучних книжкових барахолках та OLX. Та всі старання виявилися марними. Наразі книжку можна знайти в електронній бібліотеці samorozvytok.info.
Якщо у вас є примірник цього підручника, то залюбки у вас його викуплю – залиште лише коментар під цим дописом.
Висновки: якщо знайдете, то купіть обов’язково. І практикуйтеся! Бо без практики книжка не дасть жодних результатів.
Це підбірка промов, які були виголошені лідерами у буремні часи людства. Тут ви знайдете тексти виступів Махатми Ганді, Адольфа Гітлера, Шарля де Голля, Марії Склодовської-Кюрі, матері Терези та ще, ще, ще.
Перед кожною промовою ви знайдете 2-3 абзаци опису ситуації, за якої вона була виголошена, та коротку історичну довідку про оратора. Завдяки цьому ви зможете зрозуміти, чому оратор використав саме такі образи й таку структуру.
Якщо попередні книги можна прочитати запоєм, то зі збірками промов такого не вийде. Найкраща стратегія, яка дасть свої результати, – після прочитання промови виділити собі час для аналізу структури та використаних прийомів.
Видавництво «Folio» представило вже 2-ге видання цієї збірки.
Якщо вас цікавить електронна версія 1-го видання, то ознайомитись з нею ви можете на сайті електронної бібліотеки «Чтиво». Гугліть і знайдете.
Висновки: цікава книжка, але не настільки, як ті, що очікують на вас попереду.
Книжку можна придбати в інтернет-магазині https://book24.ua.
Ще одна підбірка промов від видавництва «Folio». Цього разу у вас з’явиться можливість повчитися створювати промови у президентів США.
Інавгураційні промови, як правило, є більш ритуальними публічними виступами, аніж мотиваційними. Але з цими промовами зовсім інша ситуація – США постійно перебували в складній ситуації, а тому завдання інавгураційних промов було не просто стати добіркою красивих слів, а й бути силою, що об’єднує націю довкола боротьби з новим ворогом.
В Америці одна з найсильніших шкіл спічрайтерства (професійного написання промов), тому у вас буде можливість не лише прочитати красиві та натхненні промови, а й, аналізуючи тексти публічних виступів, отримати уроки у найкращих спічрайтерів світу.
В книги є один невеликий недолік – перед промовою ви знайдете невеликий біографічний опис кожного з президентів США, але не знайдете опису політичної ситуації, за якої ця промова була виголошена. Через це важко повноцінно сприйняти цінність публічного виступу.
До речі, у збірнику ви знайдете всі інавгураційні промови від Джорджа Вашингтона до Барака Обами. Оскільки збірник укладали ще у 2010 році, до нього не потрапили друга інавгураційна промова Барака Обами, президентські промови Дональда Трампа та Джо Байдена. Та ви можете ознайомитися з текстами цих виступів у моєму блозі.
Книжку можна скачати на сайті електронної бібліотеки «Чтиво». І знову відсилаю вас до магічної системи гугл.
Висновок: книга стане чудовим посібником з вивчення прийомів написання промов (спічрайтингу). Щоб відчути дух кожного виступу, необхідно буде пошукати на просторах інтернету історичну довідку щодо того, в якій ситуації перебували США на час приходу до влади кожного з президентів.
Купити електронну версію можна в інтернет-магазині PocketBook.
Найтривалішу двогодинну інавгураційну промову виголосив Вільям Генрі Гаррісон. До речі, того дня була не вельми хороша погода, тому президент простудився і через місяць відійшов у потойбіччя, ставши при цьому президентом, у якого був найкоротший термін перебування на цій поважній посаді.
Найлаконічнішою була інавгураційна промова Джорджа Вашингтон – вона містила лише 135 слів. В автобіографії перший президент США розповідав, що ніколи не вважав публічні виступи своєю сильною стороною.
До речі, свою промову Вашингтон завершив словами: “Хай допоможе мені Бог”. З цього часу ці слова стали традиційними для більшості президентів США.
Ліндон Джонсон зачитував текст присяги на борту президентського літака. Трапилося це через кілька годин після того, як було вбито Джона Кеннеді.
Вгадаєте, чия інавгурація була найдорожчою? Звісно, Дональда Трампа. Ця подія обійшлася бюджету США в 90 мільйонів вічнозелених одиниць, на яких зображені його попередники. Для прикладу – інавгурація Барака Обами була вдвічі дешевшою.
Найстаршим президентом США став Джон Байден. Він здобув посаду у віці 78 років. До нього лідерство в цій категорії посідав Дональд Трамп, який оселився в Білому Домі, коли йому виповнилося 70 років.
Видавництво «KM-букс» не відстає у видавництві збірок промов. Перша збірка, яку вам хочу представити, – «Слова, що лунають крізь час».
Це традиційно товстенька книжка, яка містить 51 промову. У вас буде можливість не лише прочитати текст промови, але й отримати вичерпну історичну довідку про політичний стан, за якого ця промова була виголошена.
Якщо ви на етапі обдумування, з якої підбірки ораторських промов розпочати, то ця книжка стане чудовим вибором. Тут ви знайдете багато унікальних промов, які були виголошені у переломні моменти історії.
Висновок: якісна підбірка за доволі символічну ціну.
Придбати книжку ви можете на сайті видавництва.
P.S. На просторах інтернету побачив, що книжка також продається у подарунковому форматі. Якщо маєте зайві 7 тисяч гривень, то можете придбати собі один такий примірник.
Це та сама підбірка промов, яку ми першою розглянули в категорії «приклади». І хоча зміст книжок однаковий, враження – різні. Видавництву «КМ-букс» вдалося зробити книжку на рівень якісніше – папір, форматування тексту, переклад.
Книжка стане чудовим подарунком як собі, так і близькій людині, яка захоплюється темою ораторського мистецтва.
Висновок: купуйте та насолоджуйтесь якістю у кожній деталі (і кожному слові).
Придбати книжку можна на сайті видавництва.
P.S. Якщо будете терплячими, то дочекаєтесь знижки, яку видавництво надає час від часу.
Кількість українськомовних ораторських книг збільшується. Повільно, але росте. Крок за кроком. Тому, якщо у вас виникло бажання опанувати ораторське мистецтво, але на тренінг ви ще не поспішаєте, то розпочніть свої мандри у світ риторики з якісної українськомовної книги.
Читали одну з цих книжок? Поділіться в коментарях вашими враженнями – можливо, саме ваша думка стане тим вирішальним аргументом, що спонукатиме інших читачів обрати книжку з ораторського мистецтва.
Якщо ви забажаєте перейти від теорії до практики, то запрошую вас на тренінг з ораторського мистецтва.
Громадяни України! Що ми чуємо сьогодні? Це не просто вибухи ракет, бої, гул авіації. Це…
Фокуси мовлення (мови) - це психологія впливу в чистому вигляді. Якщо уникати надскладної наукової термінології,…
Самопрезентація багатьом дається важко. Здавалося б, що може бути складного у тому, щоб коротко розповісти…
Артикуляційна гімнастика дозволить вам говорити чіткіше, але це лишень технічний бік... Насправді ви отримаєте значно…
Якщо ви хоча б краєм вуха чули про публічні виступи, то про таку людину, як…
Ми щодня розмовляємо. Це для нас стало настільки звичним процесом, що не помічаємо, наскільки важливу…
This website uses cookies.
View Comments
У цьому дописі описав україномовні книжки про ораторське мистецтво, які читав. Та підозрюю, що є ще багато цікавих книжок, які мали б бути представлені у цьому дописі. Підкажіть, будь ласка, про яку книжку необхідно згадати.