fbpx
Website Logo Website Logo

9 порад про те, як подолати страх перед виступом

Страх та хвилювання перед виступом – ось найпопулярніший запит, з яким приходять люди на курс з ораторської майстерності. Саме тому цій темі я присвятив ціле заняття. Сьогодні я розповім, як я особисто застосував поради, які зараз даю своїм учням.

страх-перед-публікоюУ попередньому дописі «Як підготуватися до виступу на семінарі чи конференції?» я вже розповідав про технічну та стратегічну підготовку до виступу, сьогодні ж ми поговоримо про роботу з внутрішнім станом.

Ідея перша: «Хвилюватися – це добре». Нам необхідно хвилюватися. Фактично, це допомагає нам бути жвавими та енергійними. Інша справа, коли хвилювань стає багато і вони переходять в страх, що паралізує наші думки.

Відсутність хвилювань – ось насправді тривожний симптом.

Що зробив я, щоб хвилювань під час виступу було в міру?

По-перше, я почав готуватися завчасно. Це необхідно для того, щоб інформація, яку ми будемо подавати слухачам, розклалася по полицям. Якщо ж готуватися по-студентськи – в останню ніч, то під час виступу в голові буде «каша», а це тільки підвищить рівень хвилювань.

публічний-виступПо-друге, освоїв територію. Спортивна команда воліє змагатися на своєму полі, полководець хоче битися на території, яку він добре знає, підприємець – проводити переговори в своєму офісі. Якщо сцена (зал, кімната), в якій Ви будете виступати, Вам незнайомі, то Ваше завдання – ознайомитися з нею перед виступом. В іншому випадку, Ви будете почувати себе там некомфортно, що вплине на Вас, а отже, і на те, як Ви будете виступати.

Оскільки в той час я мав багато замовлень на проведення тренінгів, тому не знайшов часу для того, щоб поїхати на ринок «Південний» та ознайомитися із залом. Тому вирішив зробити простіше. Я знайшов в інтернеті зображення приміщення. Ліг на диван, закрив очі та провів уявну подорож по цій великий залі. Це допомогло “освоїтися” з територією.

По-третє, я спланував свій час таким чином, щоб бути повністю зайнятим перед виступом. А значить у мене не було часу, щоб думати про виступ (хвилюватися зайвий раз).

По-четверте, одним із показників рівня хвилювання є рівень адреналіну в крові. Це гормон, який організм викидає в кров, коли вважає, що ситуація є небезпечною для нас. Адреналін ми спалюємо за допомогою фізичних дій. Саме тому, коли я їхав на виступ, я зійшов завчасно (за дві зупинки до «Південного») та пройшовся пішки, щоб позбутися від надлишку цього гормону.

підготовка-до-виступу

По-п’яте, одразу після приїзду, під час перерви я підійшов до організаторів та звірив версію презентації. Справа в тому, що за день до виступу, під час завершальних репетицій, у мене виникло ще кілька цікавих ідей. В результаті я додав три слайди до своєї презентації та надіслав її організатору. Я розумів, що переддень бізнес семінару – це початок гарячого часу для організаторів Тому існує можливість, що мою нову презентацію не побачать. І як у воду дивився. Я скопіював нову версію презентації на ноутбук організаторів та прокрутив її повністю для того, щоб переконатися, що всі анімації  та шрифти відображаються адекватно.

Форс-мажори можуть спричинити хвилювання в процесі виступу, тому необхідно діяти на випередження та перевірити усі можливі слабкі місця.

По-шосте, я злегка “перекусив” за дві години до виступу. Як почуття голоду, так і почуття важкості у шлунку не сприяють хорошому виступу. На столі стояли пляшки з мінеральною водою. Я одразу взяв собі негазовану мінералку. Під час виступу ми можемо забувати про необхідність періодично пити воду, щоб уникнути пересихання в роті. Але, якщо вона стоятиме поряд, то своїм виглядом буде Вам про це нагадувати. І останнє – сходив в туалет. Дрібниці вирішують усе =)

на-конференціїПо-сьоме, прийшов завчасно, щоб побути серед слухачів та відчути атмосферу. Приїхав з розрахунком, щоб послухати виступ Олега Шаргородського, який розповідав про причини неефективності корпоративних тренінгів. Було дуже повчально. Дякую Олегу за те, що поділився власним досвідом. Про те, як виступ Олега дав мені цікаві ідеї для виступу, та як я їх реалізував, Ви можете дізнатися з попереднього допису.

По-восьме, серед слухачів була моя кохана дружина Юля, яка приїхала на цей семінар завчасно. Її присутність додала мені впевненості під час виступу. Дякую тобі, сонечко.

По-дев’яте, коли я сидів серед слухачів, то помітив, що незважаючи на те, що на підвищенні є сцена, Олег виступав, стоячи коло перших рядів (на сцені був ряд столів, які наполовину закривали спікера). Я запитав Юлю про те, чи всі доповідачі виступали внизу. Як виявилося – не всі. З однієї сторони унизу виступати зручно, тому що повністю відритий до публіки, є доступ до фліп-чарту, але не дуже комфортно дивитися на оратора з останніх рядів. Де ж виступати? Для себе я визначився: перша половина виступу буде на сцені, про «рівень норми» я буду розповідати внизу (необхідно буде малювати на фліп-чарті та й історії цікавіше розповідати перебуваючи поблизу), завершальну частину проведу знову на сцені. Таким чином, рухаючись по сцені, я зможу додати динамічності виступу. Пам’ятайте: чим більше невизначеність – тим більше хвилювань.

Кожен з цих пунктів зробив свій невеликий, але важливий внесок у той внутрішній стан, який панував в мені під час виступу. Чи хвилювався я? Звісно. Чи боявся я? Ні.

Степура-АндрійХоча на тренінгу ми і розглядаємо набагато більше прийомів – я не прихильник того, щоб використовувати усі. Нехай кожен обере для себе кілька тих, які найближчі йому та використовує їх. Брюс Лі казав про те, що він не боїться бійця, який тренував тисячу ударів по одному разу, а боїться того, хто тренував один удар тисячу раз. Візьміть дві-три поради та застосуйте перед наступним виступом. Адже теорію завжди потрібно підкріплювати практикою.

Страх та хвилювання перед виступом. Чи варто від них позбавлятися повністю? Вірю, що не треба. Але навчитись контролювати їх – варто обов’язково.

У своїй книжці “WOW-виступ по-українськи” я описав ще кілька технік по роботі із надмірними хвилюваннями перед виступом та описав свій досвід у цій боротьбі.

Бажаю Вам хвилюватися перед виступами. В міру, але все ж таки хвилюватися. Адже це так природно.

What\'s on your mind?

Leave A Reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.